Na Starym Rynku w Poznaniu, jednym z obiektów które zwraca na siebie uwagę jest pręgierz. Wykonany jest w formie kolumny, na szczycie której stoi figura kata ubrana w strój rycerza. Przywrócony do dawnej świetności po dokładnej renowacji, którą przeszedł podczas remontu rynku, jest teraz coraz bardziej doceniany przez odwiedzających to miejsce.
Pręgierz pełnił niegdyś funkcję publicznego narzędzia wymierzania kary. Przestępcom przywiązywanym do żelaznych obręczy wbudowanych w słup, wymierzano takie kary jak chłosta czy piętnowanie. Ośmioboczna kolumna wykonana w stylu późnogotyckim, z postacią kata na czele, dzierżącego uniesiony miecz, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu.
W czasie remontu rynku pręgierz został zabezpieczony i zdjęty z miejsca, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Jak podaje poznański magistrat, „inwestycja pozwoliła na dogłębne sprawdzenie stanu figury”. W wyniku tej analizy, zauważono na niej drobne ubytki, złuszczenia i otarcia. Zdecydowano więc o przeprowadzeniu renowacji nie tylko figury kata, ale również podstawy, na której ona stoi.