Zmiany na horyzoncie: Poznań Główny ma być przebudowany lub nawet wyburzony

Jest to budynek, który od roku 2012 jest siedzibą głównego dworca kolejowego w Poznaniu. Z uwagi na swoją formę nazywany jest potocznie „chlebakiem”. Oprócz funkcji dworca, pełni on także rolę centrum handlowego. Jednakże, nie cieszy się on popularnością wśród pasażerów korzystających z jego usług. Narzekają oni na niefunkcjonalność obiektu – łatwo można się w nim zgubić, a poruszanie po jego wnętrzu bywa uciążliwe. Samo estetyczne zaprojektowanie budynku także nie zdobyło sobie wielu zwolenników wśród mieszkańców miasta.

Władze miasta jednak planują przeprowadzić zmiany. Aktualny dworzec ma zostać poddany gruntownej przebudowie lub nawet całkowicie wyburzony. Jego miejsce ma zająć nowa konstrukcja. Planowana lokalizacja nowego budynku dworca Poznań Główny to rejon ulicy Głogowskiej i mostu Dworcowego, dokładnie nad peronami. Jednym z elementów planowanej metamorfozy ma być również kompleksowa przebudowa układu torowego, co znacznie poprawi funkcjonalność i komfort dla pasażerów. Jest to konieczne, gdyż aktualny układ torowy jest przestarzały – pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i nie spełnia już oczekiwań współczesnych użytkowników.

Przebudowa ma także wpłynąć na usprawnienie działania samego dworca – perony mają zostać podzielone na strefy, każda z nich będzie miała swoje dedykowane funkcje. Niektóre z nich będą obsługiwały jedynie ruch dalekobieżny, natomiast inne zostaną przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego.