SUP – sport dla każdego

Coraz większa część z nas pragnie wcielić w życie słynne, lubiane przysłowie „sport to zdrowie”. Różnorodność wielu dostępnych dyscyplin sportowych sprawia, że każdy z nas może odnaleźć dziedzinę, w której będzie czuł się doskonale. Jedną z najbardziej popularnych i lubianych jest dyscyplina sportowa powszechna znana jako SUP. Na czym polega? Dlaczego jest sportem dedykowanym dla wszystkich? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

SUP i jego krótka charakterystyka

SUP jest cenionym sportem, który swoje korzenie wywodzi na malowniczych Hawajach. Uprawiany jest od dziesięcioleci. SUP to skrót od angielskiego Stand up paddle, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza deska do pływania na stojąco. W naszym kraju równie często używana jest nazwa deska SUP. Sport opiera się na wykorzystaniu deski z wiosłem do pływania. Na pierwszy rzut oka dla bardzo wielu osób SUP to kajak bądź kanadyjka (przez jedno wiosło). Cała „sztuka” polega na utrzymaniu równowagi. To, czy będziemy pływać na desce SUP na stojąco, klęcząc, czy też siedząc, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, jak również koordynacji ruchowej. Z ogólnych założeń paddleboardingu wynika, że powinniśmy pływać na desce SUP w pozycji stojącej przy odpowiednim balansowaniu nogami. Często jednak widzi się osoby w pozycji kucającej, co nie jest żadnym błędem. Niebagatelne znacznie odgrywa także właściwe prowadzenie wiosła. Koniecznym będzie nauka prowadzenia wiosła pod kątem prostym do tafli wody. Im większy kąt rozwarty utrzymamy, tym większa będzie tendencja do upadków.

SUP jest perfekcyjnym wyborem dla wszystkich osób, które pragną spędzić w niestandardowy sposób ciepłe, letnie, wiosenne miesiące nad rzeką, jeziorem czy zatoką. Co więcej, SUP możemy uprawiać także w chłodniejsze okresy w roku- wówczas wystarczy wybrać jedynie cieplejszy strój (suchy kombinezon czy piankę).

Aktywność fizyczna dla każdego z nas

SUP, podobnie jak jazda na rowerze, jest formą aktywności fizycznej, którą może uprawiać każdy, bez względu na posiadaną kondycję fizyczną, umiejętności czy wiek. Co więcej, SUP jest doskonałym wyborem nawet dla osób, które nie potrafią pływać. Wówczas podczas treningów wystarczy założyć kamizelkę ratunkową i ćwiczyć blisko brzegu. Co ważne, SUP jest sportem, w którym nie jesteśmy zależni od fal oraz wiatru. Korzystając z deski SUP, będziemy mogli pływać w totalnej flaucie.

Warto także zaznaczyć, że trening na desce z wiosłem, znakomicie wpływa na pracę wszystkich mięśni. Dzięki treningom SUP będziemy mogli pracować nad pracą mięśni ramion, brzucha oraz nóg. Co więcej, sport doskonale wpływa także na rozwój koordynacji ruchowej. Uprawiając tą dyscypliną, spędzając kilkadziesiąt minut na desce, możemy liczyć na doskonały, wysokiej jakości trening ogólnorozwojowy.

Jak zacząć swoją przygodę z SUP?

Dla osób początkujących, w zyskującym ogromną popularność sporcie SUP, zaleca się wybór deski lekkiej oraz łatwej w transporcie. W związku z tym, na sam początek idealnym wyborem będzie standardowa deska dmuchana do pływania. Do tego należy wybrać odpowiedniej długości oraz jakości wiosło.

Pływanie na desce SUP niesie ogromną gamę różnorodnych korzyści. Przede wszystkim pozwala na osiągnięcie maksymalnej rozrywki, radości oraz poczucia „dreszczyku” adrenaliny. SUP pozwala na rywalizację rodzinną czy w gronie przyjaciół. Łatwa forma i małe wymagania sprawiają, że jest to dyscyplina sportowa dla każdego, kto uwielbia ruch i aktywną formę spędzenia wolnego czasu. Odwiedź stronę internetową easy-surfshop.pl, i przekonaj się o tym osobiście!.