Toast za Wolność – Poznań uczcił 34. rocznicę częściowo wolnych wyborów

3 czerwca tego roku mieszkańcy Poznania obchodzili 34. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce w czerwcu 1989 roku. Na tej okazji na Placu Wolności zorganizowano symboliczne uniesienie toastu – Toast za Wolność. Wyjątkowo w tym roku toast został wzniesiony o godzinie 12, ze względu na marsz odbywający się tego dnia w Warszawie. W ten sposób poznaniacy oddali hołd osiągniętej trzydzieści cztery lata temu wolności oraz uczcili rocznicę owych przełomowych wydarzeń.

Każdy z uczestników tej uroczystości miał także możliwość otrzymania pamiątkowej przypinki, upamiętniającej to ważne wydarzenie dla Polski i jej mieszkańców.

Wybory te przeprowadzone między 4 a 18 czerwca 1989 roku były istotnym momentem nie tylko w historii Polski, ale również dla całej Europy Wschodniej. Przeszły one do historii jako pierwsze częściowo wolne głosowanie w kraju, w którym udział mogli wziąć przedstawiciele opozycji, a równocześnie odbywały się na zasadach demokratycznych. Wiązały się one z koniecznością wprowadzenia istotnych reform, mających na celu poprawę zarówno sytuacji gospodarczej, jak i politycznej Polski. To właśnie wydarzenie otworzyło drogę do pełnej demokratyzacji państwa.