Tramwaje w Poznaniu mają już 125 lat!

Dokładnie 6 marca 1898 roku, na ulice Poznania wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Tym samym zakończyła się era tramwai konnych. Ta być może niepozorna chwila na zawsze już zmieniła oblicze transportu publicznego w mieście.

Poznań był jednym z pierwszych miast, gdzie pojawiły się tramwaje. W 1880 roku, na trasie Dworzec Kolejowy – Stary Rynek funkcjonowała pierwsza w regionie regularna linia tramwaju konnego. Już 18 lat później, bo w 1898 roku, zastąpiła ją elektryczna wersja tramwaju elektrycznego. Nie obyło się bez gruntownej przebudowy istniejących już linii, ale i budowy trakcji elektrycznej wraz z elektrownią. Wydarzenie to przyciągnęło wielu mieszkańców miasta, którzy z lekką obawą podchodzili do nowego projektu.

Co ciekawe, na początku tramwaje nie miały numerów, a linie były oznaczone kolorami. Biała, żółta, czerwona i niebieska, jeszcze przez długi czas nadawała rytm komunikacyjnemu sercu miasta.

I chociaż z nostalgią wspomina się stare czasy, to jednak nikt już chyba nie tęskni za pierwszymi, niewygodnymi taborami. Oglądać je można jeszcze w muzeum MPK Poznań.