Poznań jest miejscem, gdzie znajdziemy naprawdę sporo zabytków i miejsc związanych z obronnością i działaniami wojennymi. Dzisiaj zapraszamy was na spacer po najbardziej znaczących, zachowanych obiektach fortyfikacyjnych. Wkładajcie wygodne buty i wybierzcie się z nami w tę podróż.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski jest najstarszą częścią miasta, niegdyś znajdował się tam gród, który słynął ze swoich obronnych budynków. Jednym z zachowanych do dzisiaj elementów jest fragment niezwykle szerokiego (do 25 metrów) muru obronnego. Odkryjesz go w Rezerwat Archeologiczny Genius loci, gdzie istnieje ogromny wykop ujawniający te wspaniałą budowlę. Będąc na Ostrowie Tumskim, warto też odwiedzić Bramę Poznania. To interaktywne muzeum kryje w sobie wiele tajemnic. Interaktywne Eksponaty przeprowadzą nas przez najdawniejsze dzieje państwa polskiego.
Stare Miasto
Na starym Mieście również możemy odkryć ślady dawnych murów obronnych. Ciekawym punktem jest skrzyżowanie ulic Wronieckiej i Stawnej gdzie odbudowano część istniejącej tu niegdyś bramy. Znajdziemy tam też fragmenty murów. Idąc wzdłuż zachowanych części, możemy zobaczyć Basztą Katarzynek, jedną z wielu istniejących niegdyś konstrukcji obronnych.
Podczas spaceru koniecznie odwiedźmy też Zamek Przemysła, który w ubiegłych latach odbudowano. To twierdza, która pełniła funkcję nie tylko siedziby władcy, ale tez obronną. Widać to grubych murach i licznych strukturach, służących do aktywnego ataku.
Cytadela i liczne forty okalające Poznań
Główny Fort Winiary został przekształcony na dzisiejszą Cytadele. Jest to jedne z fortów, które miały pełnić funkcję obronne. W sumie jest ich 18 i wiele z nich można zwiedzać.
Bardzo popularny jest Fort III znajdujący się na terenie Nowego Zoo oraz Fort VIII będący siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Pomimo złego stanu niektórych fortów, warto odwiedzić wszystkie, pamiętając jednak żeby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Na spacer z dziećmi lepiej wybrać się do tych odrestaurowanych, których z roku na rok przybywa.