Trenerzy Lecha Poznań w XXI wieku

Lech Poznań to jedna z najbardziej znanych drużyn piłkarskich w Polsce. Może ona pochwalić się wieloma sukcesami oraz szeroką liczbą osiągnięć. Lech Poznań na przestrzeni lat zdobywał rozmaite trofea i tytuły, dlatego też cieszy się ogromnym uznaniem wśród społeczności kibiców. W poniższym artykule przedstawiamy szereg interesujących informacji na temat tego zespołu a także jego trenerów w XXI wieku. Zapraszamy do lektury.

Lech Poznań – historia klubu

Lech Poznań to klub, który został założony w sierpniu 1920 roku. Jego przyjęcie do związku nastąpiło oficjalnie w marcu 1922 roku, w związku z czym właśnie ta ostatnia data znalazła się w herbie tego zespołu. Lech Poznań to wyjątkowy klub, który jest absolutną dumą kibiców z tego regionu. Wynika to oczywiście z faktu, iż na przestrzeni lat zdobył on masę tytułów i trofeów. Przez lata grało w nim wielu utalentowanych piłkarzy, którzy przyczyniali się do zdobywania przez niego kolejnych nagród. Na przestrzeni lat Lech Poznań tryumfował w Pucharze Polski, mistrzostwach Polski a także specjalnych rozgrywkach realizowanych o Superpuchar kraju. 

Jakie były początki „Kolejorza”? Wszystko zaczęło się na dzielnicy Dębca w Poznaniu. W 1922 roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a dokładniej 19 marca, podjęli decyzję o rejestracji swojego klubu. Następną ważną datą w historii klubu był 4 sierpnia 1922 roku. Wówczas doszło do zmiany nazwy na Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. W związku z tym, iż po kilku latach gmina Dębiec znalazła się w granicach Poznania, doszło do zmiany nazwy klubu na Towarzystwo Sportowe Liga Poznań. Począwszy od 1 maja 1930 roku klub zaczął funkcjonować jako Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego – co ciekawe, patronat nad nim objęły Polskie Koleje Państwowe (PKP). Ważnym momentem w historii Lecha Poznań była 16 stycznia 1957 roku. Wówczas klub przyjął właśnie nazwę Klub Sportowy Lech Poznań, która stosowana jest aż po dziś dzień.

To, że Lech Poznań należy do grona zdecydowanie najbardziej utytułowanych zespołów w Polsce, nie jest jedynie frazesem, ponieważ ma to pokrycie w rzeczywistości. Wskazują na to twarde dane. Mianowicie: Lech Poznań zdobył ośmiokrotnie tytuł mistrza Polski. Pierwsze mistrzostwo zespołowi udało się wywalczyć w 1983 roku. Kolejne tryumfy następowały kolejno w latach 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015 i 2022. Oprócz tego, Lech Poznań trzy razy zdobywał wicemistrzostwo Polski oraz siedem brązowych medali – zostały one przyznane za zajęcie 3. pozycji na koniec sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Trenerzy Lecha Poznań w XXI wieku

Jacy byli trenerzy Lecha Poznań w XXI wieku? Jak wskazują newsy piłka nożna, pierwszym trenerem był Marian Kurowski – piastował on tę funkcję od 9 września 1999 do 9 kwietnia 2000. Później tę funkcję piastowali m.in. Zbigniew Franiak, Wojciech Wąsikiewicz, Adolf Pitner, Adam Topolski, Bogusław Baniak, Libor Pala, Czesław Michniewicz, Franciszek Smuda, Ryszard Kuźma, Krzysztof Chrobak. Obecnie, od 17 grudnia 2023 trenerem Lecha jest Mariusz Rumak.