Unijne fundusze dla rozwoju transportu publicznego w Poznaniu: dwie kluczowe inwestycje

Już teraz dostępne są wnioski do aplikowania o środki unijne na rzecz finansowania projektów związanych z komunikacją miejską. Podano również, że dwa projekty realizowane przez Poznań uzyskały status strategicznych. W najbliższym czasie urząd miasta planuje złożyć niezbędne dokumenty aplikacyjne.

Środki unijne mogą pokryć do 85% kosztów projektów, które obejmują takie działania jak tworzenie nowych tras tramwajowych, zakup nowych pojazdów komunikacji miejskiej czy budowę centrów przesiadkowych. Dla miasta Poznania priorytetem stanie się stworzenie nowej linii tramwajowej na ulicy Ratajczaka. Obecnie na tej ulicy znajduje się nieużywany tor tramwajowy w okolicy skrzyżowania z ulicą 27 Grudnia oraz przystanek tramwajowy koło biblioteki, który jednak nie jest obsługiwany przez żadną linię tramwajową. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, w 2026 roku będzie można skorzystać z nowo wybudowanej trasy.

Miasto Poznań ma również ambicje o uzyskanie dodatkowego finansowania na realizację drugiej części trasy tramwajowej do Naramowic. W wyniku tej inwestycji, tramwaj miałby dotrzeć aż do skrzyżowania ulic Estkowskiego i Garbary. Pierwszym krokiem w tym projekcie będzie opracowanie projektu technicznego dla nowej trasy, której budowa mogłaby zostać zakończona nawet w ciągu najbliższych pięciu lat.