Wiceprezydent Poznania zaskoczona brakiem funduszy na modernizację dworca Poznań Główny

Niezrozumiałe jest dla nas, że brakuje finansowania na renowację nowego dworca – tak odbiła się echo wśród władz Poznania, konkretnie w słowach Natalii Weremczuk, zastępczyni prezydenta miasta. Wszystko za sprawą deklaracji Piotra Malepszaka, wiceministra infrastruktury, który podkreślił, że obecnie nie dysponuje środkami umożliwiającymi realizację projektu modernizacji nie tylko samego obiektu, ale także całego obszaru stacji Poznań Główny.

Zgodnie z planem miało dojść do kompleksowego przebudowania peronów od podstaw, co było wcześniej omawiane i konsultowane z PKP – wyjaśniała Natalia Weremczuk w rozmowie z Radiem Poznań.

Nie ma żadnej logicznej przesłanki, która by usprawiedliwiała fakt, że pomimo realizacji porównywalnych przedsięwzięć przez PKP w Łodzi, Warszawie i Lublinie, nie chciano znaleźć funduszy na wsparcie drugiego co do wielkości węzła kolejowego w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że to jest wyzwanie na wielką skalę, ale mamy nadzieję, że tak jak my jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie, tak druga strona również okaże się równie zaangażowana – przekazała zastępczyni prezydenta.

Choć deklaracje ministra mogą sugerować, że możliwość sfinansowania przedsięwzięcia jest niewielka, to jednak Piotr Malepszak podkreśla, że decyzja nie jest jeszcze ostateczna. Powiedział, że decyzję podejmie po analizie symulacji wzrostu liczby pasażerów.

W dalszym ciągu nie jest także rozstrzygnięta kwestia przetargu na kompleksowy projekt całego węzła kolejowego w Poznaniu, który stanowić będzie podstawę do planowania przyszłych inwestycji.