Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Wkrętarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, które cieszy się ogromną popularnością. Dzięki niej można sprawnie wykonywać drobne domowe naprawy. Świetnie sprawdza się również w przydomowych warsztatach, a także w pracach remontowo-budowlanych. Warto wiedzieć, że pod względem sposobu zasilania wkrętarki podzielić można na akumulatorowe oraz sieciowe. Czym się one od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Który rodzaj wkrętarki wybrać?

Jakie są zalety i wady wkrętarek akumulatorowych?

Na rynku można znaleźć szeroką gamę wkrętarek. Dostępne są one między innymi na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki. Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, także i wkrętarki dostępne są w dwóch wariantach: akumulatorowym i sieciowym. Oczywiście, zdecydowanie większą popularnością cieszą się wkrętarki akumulatorowe. Ich niewątpliwie dużą zaletą jest komfort i wygoda użytkowania. Taki rodzaj wkrętarki można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Umożliwia ona wykonywanie pracy wtedy, gdy nie ma bezpośredniego dostępu do energii elektrycznej. Wkrętarka akumulatorowa cechuje się tym, że nie ma długiego i niekiedy stwarzającego problemy kabla sieciowego. Warto podkreślić, że taki kabel może utrudniać pracę lub wymagać przedłużania za pomocą przedłużacza. Wadą wkrętarki akumulatorowej jest mniejsza moc oraz w porównaniu do urządzeń sieciowych. Ponadto cechuje się ona krótszym czasem pracy, ponieważ akumulator wymaga ładowania. Na szczęście coraz większa liczba producentów dodaje do zestawu dodatkową baterię, która umożliwia kontynuowanie pracy w momencie, kiedy pierwsza z nich się rozładuje. 

Jakie są zalety i wady wkrętarek sieciowych?

W przypadku zastosowania profesjonalnego częstym wyborem jest wkrętarka sieciowa. Chociaż wymaga dostępu do sieci elektrycznej, rekompensuje to znacznie większą mocą niż w przypadku wkrętarki akumulatorowej. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim, gdy ma ona spełniać również rolę wiertarki. Urządzenie zasilane z sieci elektrycznej może pracować praktycznie cały czas. Wadą wkrętarki zasilanej sieciowo może być kabel, utrudniający prac w trudno odstępnych miejscach.

Jakie inne są ważne cechy wkrętarek?

Poza rodzaje zasilania, podczas wyboru odpowiedniej wkrętarki, warto zwrócić jeszcze uwagę na jej inne cechy. Pierwszą z nich jest moc, jaką generuje elektronarzędzie. Ma ona znaczenie dla zastosowania urządzenia; wkrętarki o większej mocy stosowane być mogą również do wiercenia otworów. Istotna jest także regulacja momentu siły i szybkości obrotu.

Wkrętarki dla amatorów i profesjonalistów

Wybierając wkrętarkę należy zadać sobie pytanie, czy ma ona być stosowana profesjonalnie, czyli na przykład na budowach, czy też bardziej amatorsko, do majsterkowania w przydomowym warsztacie. W tym drugim przypadku z pewnością sprawdzi się model zasilany akumulatorowo, ponieważ nie będzie on zbyt często używany. Ponadto lekkie domowe prace nie wymagają dużej mocy, a sam sprzęt jest poręczny i można go przenieść w dowolne miejsce. Tak więc na pytanie, którą pytanie wkrętarkę wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od jej przeznaczenia, charakteru pracy i indywidualnych preferencji użytkownika.