Zaniedbane samochody znikają z poznańskich ulic

Wielkie czyszczenie na ulicach Poznania! Od początku 2021 roku do końca lipca, z ulic Poznania zniknęło aż 508 nieużywanych samochodów. Co więcej – dzięki regularnej pracy strażników miejskich 374 z nich usunęli sami właściciele. Skąd takie czystki? Pozostawione w ten sposób samochody zajmują miejsca parkingowe na których brak regularnie skarżą się mieszkańcy, dodatkowo nie wpływają pozytywnie na otoczenie, ale przede wszystkim – mogą być istotnym zagrożeniem.

Aż 508 aut usuniętych z ulic Poznania

Usuwanie zdezelowanych samochodów trwa na terenie całego miasta. Rocznie strażnicy miejscy usuwają ich ponad 1000. Dzięki ich pracy już od początku roku udało się usunąć ponad 500 – najwięcej wraków, bo aż 143 zniknęło z Jeżyc. Sporo pojazdów usunięto z Nowego Miasta (113), Winograd i Piątkowa (110), a także Grunwaldu (98) i Wildy (42). A Stare Miasto? Tam usunięto zaledwie dwa samochody. To jednak nie koniec pracy strażników! W sierpniu prowadzili porządki m.in. na ulicach Chociszewskiego, Grudzieniec, Ułańska, Różana, Staszica, Bonin, Stare Żegrze, Norwida, Krzesiny czy osiedle Piastowskiego.

Kiedy samochód staje się wrakiem?

Zgodnie z przepisami, jako wrak uznajemy pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Niestety, w ustawie nie ma dokładnych precyzji kwalifikujących samochód jako nieużywany, dlatego strażnik miejski musi opierać się na subiektywnej, wizualnej ocenie samochodu. Co istotne – straż może lecie odholowanie pojazdu wyłącznie z dróg publicznych oraz wewnętrznych, nigdy z podwórka. Jako drogę wewnętrzną rozumiemy wszystkie miejsca, które są przeznaczone do ruchu kołowego jak parkingi czy alejki osiedlowe.

Zgłoś wrak na swojej dzielnicy!

Samochód, który jest wrakiem i zajmuje miejsce na Twojej dzielnicy możesz zgłosić przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej straży miejskiej. Możesz to zrobić także telefonicznie, wystarczy zadzwonić pod numer 986 (czynny całą dobę) oraz e-mailowo – [email protected].