Zjawisko kosmiczne nad Polską: Ponowne pojawienie się "Kosmicznego Pociągu"

Przygotujcie swoje teleskopy, ponieważ Elon Musk znów zaserwował nam niezwykłe widowisko astronomiczne. Jego flota satelitów telekomunikacyjnych, zwana popularnie „kosmicznym pociągiem”, ponownie przeleci przez polskie niebo. To fascynujące zjawisko będzie widoczne nawet na terenie Wielkopolski.

Spektakularny pokaz rozpoczął się w poniedziałek, 9 października. O godzinie 9:43 rakieta Falcon 9, będąca własnością firmy Muska Space X, wyniosła na orbitę kolejne 21 satelitów. Te dołączyły do wcześniejszych satelitów Starlink, tworząc imponującą grupę na naszym niebie. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odbył się pierwszy przelot widoczny nad Polską. Następny miało miejsce już następnego dnia – 10 października o 20:10, gdzie satelity były widoczne praktycznie na całym obszarze kraju.

Jako 'kosmiczny pociąg’, satelity Starlink tworzą jasną linię na niebie, co ułatwia ich obserwację. W poszukiwaniu tej linii, należy wpatrywać się w gwiazdy i poszukiwać jasnej, niebieskawej linii przecinającej konstelacje. Wg relacji obserwatorów, satelity te są łatwo dostrzegalne, nawet w sytuacji, gdy niebo jest częściowo pokryte chmurami. – informuje Zbyszek Zając z kanału Nocne Niebo.

Na jaką stronę nieba powinniśmy skierować nasze spojrzenie? – Kierujemy naszą uwagę na zachód, ponieważ to właśnie tam nad horyzontem pojawią się satelity Starlink i przemkną w kierunku wschodnim. Ścieżka ich przelotu może się nieco różnić w zależności od miejsca obserwacji – dodaje Zając.