Zmiany w wykorzystaniu zabytkowego budynku przy ulicy Długiej 1/2 w Poznaniu

Niezapomniane miejsce, które przez długi czas stanowiło siedzibę Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego – zabytkowy budynek usytuowany przy ulicy Długiej 1/2 w Poznaniu, może znaleźć nowe zastosowanie. Według planów, Wielkopolskie Centrum Onkologii ma zamiar przejąć ten obiekt. Aby to osiągnąć, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, właściciel budynku, złożyło w piątek list intencyjny do dyrektora WCO.

Ważne jest przypomnienie, że od ponad dwóch stuleci na ulicy Długiej 1/2 mieścił się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego. Jednakże, na początku roku 2022 podjęto decyzję o zmianach – lecznica została zintegrowana ze Szpitalem Klinicznym im. H. Święcickiego przez zarząd Uniwersytetu Medycznego. Po połączeniu tych dwóch placówek powstał Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Decyzja o zespoleniu szpitali była konieczna, jako że docelowo mają one przenieść się do nowego budynku, który jest obecnie w budowie na poznańskim Grunwaldzie.

Potwierdzono, że planowana data ukończenia budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego przewidziana jest na rok 2026. Na skutek tych działań, budynek przy ulicy Długiej 1/2 zostanie opróżniony. Właśnie do tych wolnych pomieszczeń Wielkopolskie Centrum Onkologii, które znajduje się obok, na ulicy Garbary, chce przenieść swoją działalność, aby móc ją rozszerzyć.