Adwokat rozwód Poznań – o czym pamiętać, gdy rozpoczynamy postępowanie rozwodowe

Rozpad małżeństwa wiąże się z oczywistymi konsekwencjami jakimi jest nie tylko zakończenie relacji, ale i zaopiekowanie się najważniejszymi formalnościami. Rozwód to proces zawierający zasady, przepisy, dokumenty, wymagane finanse i wiele innych elementów. W poniższym artykule przedstawiamy kwestie, o których wiedzieć, kiedy wchodzimy w etap rozpadu związku i będziemy brać w udział w sprawie rozwodowej.

  1. Koszt rozwodu?
  2. Jak złożyć pozew o rozwód?
  3. Opieka nad dziećmi podczas sprawy rozwodowej?

 Ile kosztuje rozwód?

Rozpad związku formalnie wiąże się z różnymi obowiązkowymi opłatami, z którymi trzeba się mierzyć. Bierze się to przede wszystkim z faktu, jakim jest uczestniczenie z postępowaniem sądowym. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przede wszystkim z obowiązkową opłatą w wysokości 600 zł, która podczas sprawy bez orzekania o winie, jest w połowie powodowi zwrócona. Dodatkowe koszty związane są już z decyzjami stron, ponieważ dotyczą one między innymi:

  • wynagrodzenie adwokata: koszt ok. 2000/3000 zł;
  • potrzeby mediacji np. w przypadku dzieci: koszt wahający się od 500 do 1000 zł ustalany przez sąd;
  • wniosku o alimenty i podział majątku wspólnego: koszt 1000 zł.

Czy można uniknąć tak wysokich opłat sądowych podczas toczącej się sprawy rozwodowej

Takie prawo przysługuje osobom, które potrafią ustalić wspólny front i wypracować porozumienie. Przede wszystkim określenie rozwiązania zaoszczędzi czas i pieniądze związane z mediacją, która podczas ustalonego porozumienia jest niepotrzebna. Dodatkowo osoby w trudnej sytuacji finansowej, do składanego pozwu mogą dołączyć wniosek odnośnie stanu majątkowego dołączając wszystkie wymagane dokumenty, potwierdzające prawdziwość danych.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Rozwód nawet w przypadku osób rozsądnych i nastawionych na kompromis jest problematyczną procedurą. Jeżeli jesteście Państwo na początku tego procesu, warto mieć na uwadze kilka ważnych kwestii i wiedzieć jakie kroki będą po sobie postępować. Pierwszym krokiem całego procesu jest oczywiście złożenie pozwu rozwodowego. W pierwszym etapie postępowania, powód musi udowodnić, że między małżonkami doszło do zupełnego rozwiązania małżeństwa, co oznacza, że nie ma żadnych więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych. Ważną informacją w tym momencie, jest nie tylko przygotowanie pozwu, ale też podpisanie dokumentu przez drugiego małżonka.

Napisać pozew rozwodowy to nie wszystko. Jest więcej dokumentów, o których musi pamiętać powód. Już w tym momencie zaznaczamy, że dużo lepszym rozwiązaniem mimo obaw związanych z finansami, na tym etapie warto skorzystać z pomocy jaką niesie kancelaria adwokacka. Lista dokumentów to jedno, a odpowiednie wypełnienie ich to drugie, dodatkowo wiąże się to też ewentualnymi pomyłkami. Adwokat rozwodowy pomoże uniknąć błędów i stresu oraz pozwoli zaoszczędzić czas. Na ten moment, poniżej przedstawiamy wymagane dokumenty:

  • skrócony odpis aktu małżeństwa,
  • odpisy aktu urodzenia dziecka (dla posiadających małoletnie dzieci),
  • dowód uiszczenia obowiązkowej opłaty sądowej,
  • deklaracja podatkowa, zaświadczenie o dochodach, wykaz kosztów utrzymania (w kwestii ewentualnego ustalenia alimentów).

W następnym kroku należy odpowiednio złożyć pozew rozwodowy. Powód musi umieścić go do okręgu sądu właściwego w pobliżu ostatniego wspólnego miejsca pobytu małżonków. W momencie, gdy żadna osoba z pary nie mieszka już na tym terenie, należy wybrać sąd najbliższy dla obecnego miejsca zamieszkania pozwanego.

Opieka nad dziećmi podczas sprawy rozwodowej

Posiadanie małoletnich dzieci wpływa na przebiega proces rozwodu, tak jak zostało to opisane wcześniej, bardzo dużo zależy od tego, czy w ramach postępowania rozwodowego, obie strony dojdą do porozumienia w kwestii ustalenia władzy rodzicielskiej. Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego wpływa przede wszystkim na dzieci. Dla sądu będzie bardzo istotne kto powinien sprawować opiekę nad małoletnimi. 

Jeżeli jesteście w stanie dojść do porozumienia i ustalić pewne warunki, możecie uniknąć stresujących sytuacji na sali sądowej, niepotrzebnych kosztów mediacyjnych oraz problemu w kwestii ustalenia alimentów i przejść rozwód za porozumieniem stron.

Kiedy oboje małżonkowie chcą rozwodu za porozumieniem stron, sytuacja staje się dużo prostsza już w pierwszym etapie postępowania rozwodowego. Aby pomóc sobie w przejściu tego procesu w miarę możliwości spokojnie, możesz  skontaktować się z naszym zespołem, klikając link Adwokat rozwód Poznań

Orzeczenie rozwodu, a przyznanie, bądź ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ustalenie kompromisu w sprawach rodzinnych i uniknięcie orzekania o winie pomaga uniknąć stresujących sytuacji na sali sądowej, niepotrzebnych kosztów mediacyjnych oraz problemu w kwestii ustalenia alimentów. Zgłoszenie się do kancelarii adwokackiej dodatkowo umożliwi sprawnie przeprowadzić proces.

Rozwód w postępowaniu sądowym jest trudnym i wymagającym procesem. Jednak mając świadomość co nas czeka i znając poszczególne kroki, można się do tego przygotować. Jednym ze sposobów przygotowania jest kompleksowa pomoc prawna doświadczona z zakresu prawa rodzinnego.

Dane kontaktowe dla Adwokat rozwód Poznań:

Kancelaria Rozwodowa – Adwokat Klisz i Wspólnicy – Rozwód Poznań i Podział Majątku

ul. Dominikańska 7/4

61-762 Poznań

Numer telefonu 71 740 50 00

Adres e-mail [email protected]

https://g.page/r/Cce10qCQI50mEBM/