Akwarium w domu – czy warto?

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego zwierzęcia domowego i chociaż wiąże się to z wieloma obowiązkami, trudno nie zgodzić się z faktem, że jest to naprawdę świetny pomysł. Zwierzęta rozładowują stres i są doskonałymi towarzyszami do spędzania wolnego czasu.

Zazwyczaj jednak dyskusje toczą się między wymagającymi regularnych spacerów psami, bądź też potrzebującymi dużo naszej uwagi kotami. W tym miejscu, chcielibyśmy jednak szczególnie skupić się na rybkach i domowym akwarium. Czy również warto na nie postawić?

Domowe akwarium – rybki

Własne akwarium to znakomity sposób dla wszystkich miłośników zwierząt, którym nadmiar obowiązków nie pozwala na sumienną opiekę. Widok akwarium wycisza, uspokaja, pomaga pozbierać myśli, a sama jego obsługa jest nieskomplikowana. Właściciele nie muszą się obawiać wyjazdów, znalezienia w domu zniszczonych sprzętów oraz nie spotkają na podłodze miękkiej sierści.

Domowe akwarium może być także dobrą rozrywką dla dzieci, które dzięki niemu nauczą się obowiązkowości i opiekuńczości, co w przyszłości może okazać się pomocne, gdy przyjdzie im się zmierzyć z opieką nad innymi zwierzakami.

Domowe akwarium – roślinność

Akwarium to jednak nie tylko żyjące w nim niewielkie stworzenia. To bowiem również bogate życie roślin, które pozwala nam się przenieść na chwilę do bajecznego, podwodnego świata. Rośliny akwariowe, oprócz funkcji ozdobnych, zapewniają rybom dostęp do świeżego tlenu, oczyszczają wodę ze szkodliwych substancji, tj. azot, stanowią bezpieczne schronienie, a niekiedy nawet źródło ich pożywienia.

Domowe akwarium – pielęgnacja

Ryby muszą mieć odpowiednie warunki do życia, to nie ulega wątpliwościom. Żeby to uzyskać, wymagane będzie zaopatrzenie się w filtry do akwarium. Uzdatniają one wodę i odpowiednio oczyszczają z glonów, bakterii oraz pierwotniaków, wpuszczając do niej świeże powietrze. Do wyboru mamy filtry wewnętrzne oraz filtry zewnętrzne, przy czym zdecydowanie częstszym wyborem są te pierwsze.

Domowe akwarium roślinne

Może nie każdy o tym wiedział, ale posiadanie akwarium, nie jest równoznaczne z posiadaniem w nim ryb. Można zdecydować się jedynie na jego wersję roślinną, pełniącą jedynie funkcję ozdobną. W tym przypadku trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że tutaj także trzeba będzie nieco o nie zadbać i zaopatrzyć się m.in w zestaw co2.

Dostarczenie roślinom akwariowym dwutlenku węgla jest kwestią kluczową. W przeciwnym razie nie będzie mowy o ich odpowiednim wzroście. Dodatkowo dwutlenek węgla zmniejsza pH wody, co również nie jest bez znaczenia.

Jak widzimy, domowe akwarium wiąże się niemal z samymi plusami. Niezależnie od tego, czy ktoś już ma zwierzęta, czy też właśnie dopiero rybki mają nimi być, zdecydowanie warto się na nie zdecydować.