Co uznaje się za złom i ile można zarobić na sprzedaży złomu?

Podczas wznoszenia inwestycji, remontów, a nawet większych porządków domowych generuje się spore ilości odpadów. Zazwyczaj trafiają one prosto na wysypisko śmieci. Warto jednak wiedzieć, że istnieje interesująca z kilku powodów alternatywa, czyli skup złomu. Poznań należy do miast, w których jest ona na wyciągnięcie ręki.

Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o obowiązujących cenach oraz korzyściach płynących z odbioru surowców wtórnych.

Czy sprzedaż złomu w skupie ma sens? Wyjaśniamy!

Zniszczony sprzęt AGD, uszkodzone wyposażenie garażu czy stare karoserie samochodowe – żadna z tych rzeczy już więcej się nie przyda. A tam, gdzie jedni widzą wyłącznie stratę, inni zobaczą okazję do zysku. Pamiętaj, że za nadający się do recyklingu złom, całkiem dobrą cenę zapłacą specjalizujące się w tym punkty odbioru.

Każdy profesjonalny skup zajmie się wyceną, a także pomoże Ci w transporcie surowców z wyznaczonego miejsca. Jak więc widać, skorzystanie z takiego rozwiązania ma sens. Będzie ono dużo łatwiejsze od samodzielnego poszukiwania najbliższej zbiórki śmieci, a następnie wywozu odpadów na własną rękę.

Dowiedz się więcej – odwiedź: https://skupzlomu-poznan.pl/wywoz-i-odbior-zlomu/.

Jakie odpady są uznawane za złom?

Oczywiście nie wszystko, co zalega w piwnicy lub pozostało po remoncie, możesz sprzedać. Tak naprawdę liczą się wyłącznie tzw. surowce wtórne. Mowa o złomie, który poddaje się następnie recyklingowi. Odbiorowi podlegają więc głównie:

  • metale kolorowe (miedź, cyna, ołów, aluminium, mosiądz),
  • różnego rodzaju stopy (żelazo, stal).

Te pierwsze osiągają w skupie znacznie lepsze ceny.

Oprócz tego przyjmuje się również makulaturę. To powinno zainteresować szczególnie firmy prowadzące duże biura lub wystawiające dużo faktur. Część dokumentów i zapisków przestaje być potrzebna po jakimś czasie. Warto podkreślić, że podczas odbioru makulatury przedsiębiorstwo kupujące złom jest zobowiązane do utylizacji w taki sposób, by nie dało się odczytać zawartych na papierze informacji – i jest to wliczone w cenę skupu.

Do tego dochodzą jeszcze akumulatory. W grę wchodzą wszystkie ich rodzaje:

  • litowo-jonowe,
  • kwasowo-ołowiowe,
  • niklowo-kadmowe itd.

Można nawet sprzedać zwyczajne baterie AA i AAA, choć są najmniej wartościowe, a także sprzęt elektroniczny pod postacią laptopów czy komputerów.

Dlaczego warto oddać złom do skupu?

To głównie kwestia korzyści materialnych. Jak kształtują się ceny złomu – i jak wypada na tym tle Poznań – dowiesz się za chwilę. Teraz skupimy się na nie mniej istotnych aspektach zorganizowanego odbioru. A przede wszystkim: kwestii ekologicznej.

Właśnie z troski o środowisko należy zadbać o właściwą utylizację. Tak więc przy okazji sprzedaży niepotrzebnych urządzeń czy odpadów poremontowych do skupu upewnisz się, że zużyty sprzęt nie zaszkodzi naturze. Przetwarzanie metali, papieru i innych surowców wtórnych przyczynia się jednocześnie do zmniejszenia globalnej emisji CO2, ponieważ nie trzeba ich ponownie produkować.

Równie ważne jest myślenie lokalne. To doraźne wsparcie biznesów w twojej okolicy. Przedsiębiorstwa chętnie korzystają ze złomu pochodzącego ze skupu nie tylko dlatego, że są w niższej cenie, lecz również dlatego, że dzięki zorganizowanemu odbiorowi zużyją mniej zasobów naturalnych. W efekcie wszystkim żyje się lepiej.

Ile można zarobić na sprzedaży złomu w skupie?

Nie ma jednego, odgórnego cennika, który pozwoliłby wskazać na konkretne stawki za kilogram. Wiele zależy od czynników lokalnych, a także bieżącego notowania odpadów. Dla przykładu: jeśli jakiegoś surowca brakuje na rynku, cena powiązanego złomu wzrasta. Sytuacja jest więc podobna do kursu walut.

Duże znaczenie ma też oferta samego skupu, który organizuje odbiór. Na rynku znajdziesz przedsiębiorstwa proponujące znacznie lepsze stawki od konkurencji. Jedno jest pewne: zawsze otrzymasz solidny zastrzyk gotówki!

Odwiedź skup lub zamów odbiór złomu z Twojej posesji!

Jeśli powyższe argumenty przekonały cię do skorzystania z opisywanego rozwiązania, to z pewnością będziesz szukać profesjonalnej oferty. Odbiór złomu w Poznaniu realizuje firma CAR PLAC. W ramach usługi nie tylko wynajmiesz kontener, ale też otrzymasz dobrą cenę za oddawany metal lub makulaturę. To godna uwagi propozycja, dlatego zachęcamy do kontaktu ze skupem, gdy tylko będziesz mieć do sprzedania, pozostałe po remoncie czy budowie, surowce wtórne.