Gdzie na spacer w Poznaniu?

Jeśli szukacie pięknego krajobrazu, który będzie wam towarzyszył podczas weekendowego spaceru, to Park Cytadela z pewnością skradnie wasze serca. Do XiX wieku Cytadela pełniła funkcję fortu. Po wojnie prekształcono ją w jeden z największych parków miejskich. Wraz ze wszystkimi atrakcjami oraz cmentarzami powierzchnię ok. 100 ha.

Na terenie parku można nie tylko spacerować, ale także odświeżać wiedzę historyczną. Znajdziemy tu dwie placówki muzealne: Muzeum Armii „Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia. Dawne czasy przypominają także liczne pomniki stojące tu od wielu lat. Pomnik Bohaterów, pomnik marszałka Związku Radzieckiego Wasilija Czujkowa, rzeźba „Braterstwo Broni” oraz „Saperzy” to tylko jedne z wielu elementów historycznych tego miejsca. Jeśli chcecie poznać historię powstania tych dzieł, zachęcamy do odwiedzenia Parku Cytadela w Poznaniu.

Czy to dobre miejsce na spacer z dziećmi?

Wbrew pozorom jest to idealne miejsce do odwiedzenia z dzieckiem. Maluchy mogą spokojnie biegać, jeździć na rowerze, czy rolkach po szerokich alejkach. Na bardzo dobrze utrzymywanych trawnikach warto przysiąść na chwilę i zorganizować piknik. Na terenie Parku znajduje się także plac zabaw. Podczas szaleństwa na placu dzieci mogą odpocząć, odwiedzając kawiarenkę.

Historia jest niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa, dlatego zwiedzenie z najmłodszymi plenerowego parku sprzętu wojskowego może być zaszczepieniem w nich w ciekawy sposób zamiłowania do tej dziedziny. Zobaczymy tam samoloty, śmigłowce oraz pojazdy wojskowe z okresu powojennego. Nauka poprzez zabawę jest najlepsza.

Cmentarze na Cytadeli

Weekendowy wypoczynek można połączyć z poznawaniem historii. Odwiedzając południowo-zachodnie części Cytadeli odnajdziemy historyczne cmentarze. Jest to ważne miejsce pamięci. Ci, co zostali pochowani w tym miejscu znali dokładnie przebieg drugiej Wojny Światowej, a także byli świadkami wielu przykrych wydarzeń. Są to nie tylko ludzie walczący o lepsze czasy, ale także zwykli mieszkańcy z ogromnym plecakiem doświadczeń. Warto poświęcić chwilę na pamięć o nich i udać się w to miejsce.