Godzina „W” w Poznaniu: Pamięć o powstańcach warszawskich podtrzymana przez mieszkańców miasta

W towarzystwie krzyży na placu Mickiewicza w Poznaniu, nieco po piątej rano dnia 1 sierpnia we wtorek, zgromadziło się ponad setka osób. Wśród nich znaleźli się harcerze, młodzież szkolna, członkowie zespołu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Huzar” i mieszkańcy Wielkopolski. Przybyli oni na miejsce, aby upamiętnić bohaterów Powstania Warszawskiego, co stanowiło początek czwartej edycji inicjatywy o nazwie Wspólna sprawa ’44.

Osoby zgromadzone na spotkaniu, wielu z nich ubranych w elementy symbolizujące powstańcze mundury jak biało-czerwone opaski czy orzełki, zostały przywitane przez Przemysława Warkockiego. W swoim wystąpieniu wspomniał on o poprzednich edycjach tego typu spotkań. Następnie Paweł Cieliczko, prezes Fundacji Kochania Poznania, przedstawił wszem obecnym szeroki kontekst akcji Wspólna sprawa ’44 oraz opowiedział o zaangażowaniu Wielkopolan w powstaniu, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

Po tych przemówieniach nadszedł moment składania hołdu poległym – uczestnicy spotkania rozmieścili zapalone znicze pod kierunkiem Elżbiety Jakimiec z Fundacji Kochania Poznania. Ustawione zostały one tak, aby układały się w symbol Polski Walczącej, będący jednym z najważniejszych emblematów tamtych tragicznych czasów.