Historyczna biblioteka w Poznaniu przeobrazi się w apartamentowiec

Do roku 2013, budynek zlokalizowany na ulicy Święty Marcin w Poznaniu pełnił funkcję czytelni Biblioteki Raczyńskich. Po tym roku, zasoby książkowe zostały przeniesione do nowego skrzydła głównej siedziby placówki, która znajduje się przy Alejach Marcinkowskiego.

Ten charakterystyczny budynek został sprzedany, lecz przez kilka kolejnych lat nie były podejmowane żadne działania związane z jego przeznaczeniem. Sześć lat temu nabył go lokalny deweloper – Wechta. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Gazecie Wyborczej z Poznania, pierwotnie planowano stworzenie w tym miejscu galerii sztuki, która miałaby także pokoje dla artystów. Jednakże, ostatecznie inwestor zdecydował się na realizację projektu apartamentowca.

Według planów, budynkiem zarządzi 38 mieszkań o metrażach wahających się od 25 do 66 metrów kwadratowych. Obecnie trwają prace remontowe neoklasycystycznej elewacji kamienicy. Warto przypomnieć, że budynek ten powstał w roku 1878 i była to pierwsza siedziba Miejskiej Szkoły Elementarnej dla Chłopców w Poznaniu.