Inwestycja miliardowa w Poznaniu: Plany na modernizację Dworca Głównego

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiedział, że po zakończeniu niedzielnych wyborów publiczność zostanie zapoznana z planami przebudowy głównego dworca kolejowego w mieście, znanego jako Poznań Główny. Projekt ten ma za cel stworzenie nowej struktury nad obecnym Placem Dworcowym, a jego koszt może wynieść nawet 1 miliard złotych.

Budynek starego dworca kolejowego Poznań Główny został zamknięty w 2013 roku i jego miejsce zajął nowy obiekt, otwarty rok wcześniej. W nowym budynku znajduje się między innymi galeria handlowa Avenida. Od chwili swojego otwarcia nowy dworzec budzi kontrowersje i jest krytykowany przez pasażerów, mieszkańców miasta oraz aktywistów społecznych za brak funkcjonalności.

W 2018 roku zarządy PKP ogłosiły, że do końca 2023 roku stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny zostanie odrestaurowany i rozbudowany. Jednak do tej pory nie zostały przedstawione żadne projekty dotyczące tej inwestycji.

Potwierdzenie planów dotyczących relokacji dworca kolejowego przyszło od Jadwigi Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podczas jej konferencji prasowej. Jako kandydatka na posła z Poznania, stara się o reelekcję i zapewniła, że więcej informacji na temat całego projektu inwestycyjnego zostanie udostępnionych po niedzielnych wyborach.