Jak inwestować w budynki na wynajem?

Wynajem domów i mieszkań to niezwykle popularna forma inwestycji. Rozwijający się rynek wynajmu jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie mają możliwości wzięcia kredytu hipotecznego, a zależy im na przystępnym cenowo dachu nad głową. Jest to także alternatywa doskonała dla tych, którzy cenią mobilność oraz elastyczność i nie chcą ograniczać się zakupem konkretnego mieszkania czy domu. To forma doskonała dla firm szukających tymczasowego lokum, jak również dla osób często pracujących w delegacjach.

Wynajem staje się dla nich wygodną i w miarę bezpieczną formą zamieszkania lub pracy w komfortowych warunkach. Do inwestycji w budynki pod wynajem warto podejść jednak świadomie i wedle wcześniej założonego planu, gdyż z jednej strony będzie to ciekawa forma zarobku, ale z drugiej strony wymaga ona czasu i zaangażowania, aby zysk ten stał się stabilny.

Od czego zacząć inwestycję w budynki na wynajem?

Pierwszym krokiem na drodze do inwestycji powinno być sporządzenie biznes planu. Jego przemyślane sformułowanie pozwoli oszacować opłacalność pomysłu. Należy uwzględnić w nim przede wszystkim sposób finansowania mieszkania na sprzedaż w Radomiu – będzie to gotówka czy kredyt. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach pozyskania inwestycji, czy wymagała będzie ona zakupu działki, wybudowania budynku, remontów itp. W przypadku wyboru kredytu jako formy finansowania, warto ocenić czy planowane czynsze pokryją ratę spłaty, a także ewentualne dodatkowe koszty i pozwolą na wygenerowanie zysku. Tylko kalkulacja na chłodno pozwala na wykluczenie ewentualnych słabych punktów planu, np. poprzez wyeliminowanie elementów mogących generować zbyt duże koszty.

Inwestycja w budynek mieszkalny czy może usługowy?

Inwestycja w mieszkanie na sprzedaż w Radomiu https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/radom/, przeznaczone na wynajem może być bardzo zróżnicowana, bowiem wynajmować możemy zarówno budynek w celach mieszkalnych, jak i usługowych. Warto zatem wziąć pod uwagę to, że w tym drugim przypadku wygeneruje on wyższy podatek od nieruchomości, a podatek VAT naliczany będzie na fakturach za wynajem, co może mieć spore znaczenie dla Twoich najemców. W planach wynajmu budynku mieszkalnego dobrze jest uwzględnić także zwolnienie od VAT, jednak w tym wypadku nie będzie możliwe odliczenie podatku zapłaconego przy zakupie czy związanego z wybudowaniem budynku.

Ciekawą opcją inwestycji na wynajem jest zakup budynku z najemcami. Jest to rozwiązanie, które pozwala już na początku oszacować jego opłacalność i daje możliwość na płynny start umożliwiający pokrycie finansowania. Pozwala on także skupić się na zwiększaniu rentowności wynajmu w przyszłości np. poprzez podwyższenie czynszów, przebudowy itp.

Bez względu na ostateczną opcję budynku na wynajem, należy bacznie przyjrzeć się jego stanowi prawnemu i technicznemu – przyda się profesjonalna pomoc prawnika lub kierownika budowy. W końcu żaden inwestor nie chce, aby spotkała go przykra niespodzianka. Warto również upewnić się czy budynek nie jest zabytkiem, wówczas wszelkie prace w nim wymagały będą konsultacji z konserwatorem zabytków.

Materiał przygotowany przez Gethome.pl