Dlaczego Poznań tak szybko się wyludnia? Powodów może być wiele!

Demografowie z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu biją na alarm – w ostatnich dwudziestu latach, z Poznania wyprowadziło się na stałe aż 40 tysięcy osób. Miasto sukcesywnie się wyludnia. Dlaczego?

Patrząc na to, że największą grupą która opuszcza Poznań są ludzie w wieku 30- 40 lat, można przyjąć zaskakującą tezę – czyżby w mieście nie było dobrych placówek oświatowych i miejsc dla rodzin z dziećmi? Kolejna teza to fakt, że ceny domów jednorodzinnych za miastem mają cenę porównywalną do 60-metrowego mieszkania w centrum.

Inna kwestia, to fakt, że Poznań jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem z ościennymi miejscowościami. O wiele bardziej komfortowo dojeżdża się z do centrum, niż w innych aglomeracjach w Polsce.

Warto przypomnieć, że Poznań zaczyna się wyludniać na podobnych zasadach jak Łódź czy Bydgoszcz. Mimo że miasta te są ośrodkami kulturalnymi oraz edukacyjnymi, coraz więcej młodych ludzi opuszcza centrum wielkiego miasta na rzecz mniejszych miejscowości. Co ciekawe, po 45-tym roku życia, ta tendencja słabnie. Być może przyzwyczajamy się do znanych sobie miejsc?