Jak nie dać się oszustom – jak wybrać firmę do montażu paneli fotowoltaicznych?

Inwestycja w fotowoltaikę to kosztowne przedsięwzięcie a lata. Oprócz jednak wysokiej jakości materiałów, znaczenie dla prawidłowego i efektywnego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, ważne jest jej solidne i zgodne z zasadami zamontowanie. Jak wybrać firmę do montażu paneli fotowoltaicznych, by nie naciąć się na oszustów i konieczność naprawiania fuszerek?

Fotowoltaika – dlaczego montaż jest tak ważny?

Optymalne działanie instalacji fotowoltaicznej nie opiera się jedynie na zastosowaniu odpowiednich, wysokiej jakości komponentów. Fotowoltaika Poznań bowiem czerpie energię z promieniowania słonecznego, a następnie przetwarza ją i przesyła do sieci energetycznej w naszym domu. Oprócz zatem sprzętu, niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania fotowoltaiki ma zamontowanie jej tak, by była optymalnie naświetlana, by nie dochodziło do strat energii na całej długości instalacji, by system był zabezpieczony i solidnie przymocowany. Montaż fotowoltaiki bezpośrednio ma więc wpływ na efektywność uzysku energii, bezpieczeństwo korzystania z instalacji i jej niezawodność. 

Firma do montażu fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę?

Co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru firmy do montażu paneli fotowoltaicznych? Co sprawdzić, by instalacja przebiegła sprawnie i bez komplikacji – na etapie montażu i tych długoterminowych? Przeanalizuj przede wszystkim:

  • czy firma produkująca lub dystrybuująca instalacje fotowoltaiczne – jak www.esoleo.pl – posiada swoją ekipe montażową,
  • doświadczenie firmy,
  • czy firma  i jej pracownicy posiadają uprawnienia do montażu paneli pv,
  • czy posiada niezbędny, certyfikowany sprzęt,
  • jakimi terminami dysponuje, ile trwają prace montażowe, czy firma podchodzi elastycznie do terminu i czasu montażu,
  • jak wygląda obsługa przedsprzedażowa klienta, 
  • jak wyglądają ewentualne reklamacje i gwarancja na montaż.

Warunki formalne – co musi przedstawić firma?

Montaż instalacji fotowoltaicznej musi przeprowadzony być przez specjalistów. To nie tylko warunek konieczny dla uzyskania dofinansowania, czy spełnienia warunków kredytu na fotowoltaikę – to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa Twojego, Twojej rodziny i Twojego domu. Montażyści instalujący fotowoltaikę, powinni legitymować się uprawnieniami SEP typu D i E. Co więcej, powinni posiadać świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej, umożliwiające wykonywania zadań związanych z pracami montażowymi instalacji elektrycznych. Z uwagi na to, że instalacja fotowoltaiczna najczęściej montowana jest na dachu nieruchomości – instalatorzy winni legitymować się również uprawnieniami do pracy na wysokościach. 

Jak nie dać się oszustom?

Wybór ekipy do każdej pracy wykonywanej w domu lub firmie jest bardzo trudny i często wymaga czasochłonnych poszukiwań. Jak znaleźć idealną formę, która zainstaluje nam panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim nie kierujmy się okazją, czy najniższą ceną – możemy wówczas naciąć się na montażystów bazujących na zamiennikach części, nie dysponujących odpowiednimi narzędziami, nie będących doświadczonymi w swoim fachu. Podejmując decyzję dokładnie wypytaj przedstawiciela instalatora, bądź samych montażystów o szczegóły ich pracy, jakie czynności będą wykonywali, jaki sprzęt będzie używany, czy na usługę udzielona zostanie gwarancja, na jakich zasadach można ją zgłaszać. Kilka pytań specjalistycznych jest zazwyczaj w stanie wykluczyć oszustów i niedoświadczonych montażystów. 

Wybierz mądrze – czyli jak?

Dobór instalatora fotowoltaiki to bardzo ważny moment, warunkujący prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji przez długie lata. Jak zrobić to mądrze? Przede wszystkim nie kierować się impulsem, nie wybierać pierwszego lepszego wykonawcy, jakiego podpowie nam przeglądarka internetowa bądź znajomy. Warto jest poświęcić chwilę czasu i uwagi na zapoznanie się z informacjami o firmie do montażu paneli pv, ich doświadczeniu, realizacjach i opiniami klientów co do wykonanych prac. 

Wybranie profesjonalnej i rzetelnej firmy montażowej, która przeprowadzi montaż instalacji fotowoltaicznej ma wielki wpływ na jej prawidłowe działanie i bezpieczeństwo jej użytkowania. Dlatego też zdecydowanie warto jest poświęcić czas i uwagę, by znaleźć dobrych, rzetelnych fachowców.