Już niebawem Poznań będzie świętował 770 rocznicę nadania praw miejskich!

Dokładnie 23 kwietnia 2023 roku, miasto obchodzi aż 770 rocznicę nadania praw miejskich. I to właśnie z tej okazji, przez główne ulice Poznania przejdzie wielobarwny korowód. Udział może w nim wziąć każdy!

Wszystko rozpoczęło się 770 lat temu, kiedy to Poznań otrzymał prawa miejskie na lewym brzegu Warty. Lokacja miasta odbyła się podczas uroczystości, w której brali udział synowie Władysława Odonica. Przemysł I wraz z Bolesławem Pobożnym dzięki swoim przedsiębiorczym działaniom doprowadzili do rozwoju regionu za sprawą nowego szlaku handlowego. Jednak dopiero kilka lat później, w 1253 roku doszło do lokacji na prawie magdeburskim. Dzięki tym działaniom, już w XIII wieku, Poznań mógł spokojnie konkurować z takimi miastami jak Kraków albo Wrocław.

Nadanie praw miejskich sprawiło, że nie tylko Poznań, ale i cały region stał się konkurencyjnym ośrodkiem gospodarczym i ekonomicznym, przyczyniającym się do bogatszego statusu mieszkańców.

23 kwietnia 2023 roku ulicami Poznania przejdzie barwny korowód upamiętniający tę chwilę. Urząd Miasta zaprasza do aktywnego udziału wszystkich mieszkańców!