Kolejne lokale komunalne powstaną w Poznaniu

Dobiega końca pierwszy etap inwestycji Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Właściciele pierwszych 163 mieszkań przy ulicy Opolskiej już w tym roku, otrzymają klucze. Co więcej, ZKZL otrzymało dodatkowe 28 milionów złotych, które pozwolą na budowę kolejnych osiedli.

Osiedle przy ul. Opolskiej

Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to dotychczas największa inwestycja zrealizowana przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Prace rozpoczęły się blisko dwa lata temu, pod koniec lutego 2020 roku, a a obecnie inwestycja jest już na ukończeniu. Powstało pięć bloków i już wkrótce 287 mieszkań pierwszego etapu inwestycji, zostanie zasiedlonych.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat. Początkowo wsparcie inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł, a udało się zwiększyć tę kwotę do ponad 50 mln zł, co stanowi 80% kosztów inwestycji. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na dalsze inwestycje mieszkaniowe, i co ważne, są wypłacane w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, które pomagają w zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Pierwszy etap inwestycji

W pierwszym etapie inwestycji przy ulicy Opolskiej, do dyspozycji mieszkańców będą mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe, o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 z tych lokali zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 będzie miało możliwość takiego dostosowania. Kolejne dwa bloki ze 124 lokalami zostaną oddane nowym lokatorom w drugim kwartale 2022 roku. Docelowo na poznańskim Świerczewie ma powstać aż 1100 mieszkań komunalnych.