Miodobranie w poznańskiej pasiece

Produkcja miodu przez pszczoły z pasieki miejskiej, ulokowanej w Lasku Dębińskim, trwa w najlepsze! Przede wszystkim jest to nektar ze znajdujących się obok kwiatów jabłoni i śliw, co pokazuje, że owady te, czują się w Poznaniu bardzo dobrze.

Poznań dla pszczół

Jedna z trzech pasiek, zlokalizowana w Lasku Dębińskim powstała w ramach programu „Poznań dla pszczół”. Pozostałe możemy znaleźć na terenie Term Maltańskich i Cytadeli. Ule powstały latem 2020 roku, a już w zeszłym miesiącu zakończyło się pierwsze zbieranie miodu. Zebrany nektar to doskonały przykład na to, że w mieście, owady miododajne mogą znaleźć nie tylko odpowiednie pożywienie, ale także warunki bytowania.

Edukacja mieszkańców 

Miasto Poznań na rzecz pszczół działa od kilku lat. Wszystko zaczęło się w 2019 r., kiedy to rozpoczęła się realizacja obecnego programu „Poznań dla pszczół”, którego celem jest edukowanie poznaniaków w zakresie znaczenia owadów, a także zwiększanie ich populacji w naszym mieście. Co ważne, w Poznaniu każdego dnia zwiększa się liczba miejsc, które zapewniają schronienie i pozwalają na rozmnażanie owadów zapylających. Specjalne hoteliki powstają w miejscach, które są dla nich przyjazne, czyli między innymi w  parkach, Wilsona i Jana Pawła II, a także na terenie lasów miejskich czy Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Światowy Dzień Pszczół

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, na poznańskich przystankach rozdawano wyjątkowy prezent – rośliny miododajne. Dodatkowo na terenie ogródków 20 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych powstały specjalne miejsca zwane „stołówkami dla owadów”. Wszystko dzięki Wydziałowi Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, który podarował placówkom tak zwane „tytki dobroci”, czyli nasiona roślin nektarodajnych, a także domki dla tych małych stworzeń. Rośliny z podarowanej tytki będą kwitnąć od maja do października, tak aby owady miododajne przez całą swoją aktywność miały zapewnione pożywienie.