Najciekawsze pomniki Poznania – Cytadela

W Poznaniu znajduje się wiele rzeźb i pomników upamiętniających najciekawsze wydarzenia postacie czy po prostu będące ciekawą ozdobą przestrzeni miejskiej. Wybierz się z nami na wirtualny spacer po najciekawszych z nich.
 

Pomniki na Cytadeli – Ku pamięci żołnierzy

 
Do najbardziej rozpoznawalnych pomników poznańskiej Cytadeli należy z pewnością Pomnik Bohaterów. Ma on 23 metry wysokości upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach o Poznań. Wzniesiony w 1945 roku monument początkowo ozdobiony był czerwoną gwiazdą, którą po licznych protestach zdemontowano. Pomnik, jak i cała Cytadela to ważna część historii wojennej miasta.
 
Równie ważny obelisk znajdziemy w północnej części Cytadeli. Upamiętnia on harcerzy poległych w latach 1918–1919 i 1939–1945 Nie jest on tak okazały, jak poprzedni, jednak zdecydowanie nie mniej ważny.
 
Równie ciekawy jest Pomnik Poległych podczas bombardowania Ławicy, upamiętniający 39 polskich żołnierzy, poległych we wrześniu 1939 roku. Na ciekawie zaprojektowanej płycie znajdują się wszystkie nazwiska poległych.
 
W parku Cytadela znajdziemy wiele pomników ku czci ofiar, jednak pomnik PPR-owców zdecydowanie wyróżnia się swoimi rozmiarami. Obecnie upamiętnia on nie tylko poległych działaczy PPR, ale również ofiary Powstania w czerwcu 56.
 
Tuż za granicami Cytadeli znajdziemy też Pomnik Armii „Poznań”, wybudowany dokładnie 43 lata po wybuchu II WŚ. Pomnik ma symboliczne znaczenie. Strzeliste elementy to bagnety skierowane przeciw niemieckiemu wrogowi, czyli czterem prostym słupom.
 
To oczywiście nie wszystkie pomniki Poznańskiej Cytadeli. Znajduje się ich tam tak wiele, że nie sposób opisać je wszystkie. Zachęcamy do częstych spacerów po tym miejscu i poznawania jego niezwykłej historii.