Najciekawsze pomniki Poznania – Stary Rynek

Poznański rynek obfituje w różnego rodzaju pomniki i fontanny. To miejsce o wyjątkowej architekturze i klimacie. Poznaj krótką historię najważniejszych pomników tego miejsca i zakochaj się w niepowtarzalnym klimacie Starego Miasta.
 

Unikalne miejsce spotkań

Każdemu poznaniakowi, aż za dobrze znany jest Pręgierz znajdujący się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza. To zdecydowanie najczęstszy punkt zbiórki wszystkich studentów oraz zorganizowanych grup wycieczkowych.
 
Pomnik to dość wysoka kolumna, na której czubku stoi kat z uniesionym mieczem. Symbolizuje on „prawo miecza”, które umożliwiało Poznaniowi wydawanie wyroków śmierci. Współczesny obiekt wybudowano z zapłaconych grzywien.
 
Wykonywano przy nim wyroki. Zwykle było to obcinanie części ciała, chłosta czy piętnowanie. Przywiązywani do niego byli także skazańcy, którzy w niedalekim czasie mieli zginąć. Wystawienie na widok publiczny było częścią wymierzanej przez sąd kary. Pręgierz był użytkowany do 1848 roku.
 

Niezwykłe fontanny

Pięć fontann zdobiących płytę Starego Rynku oznacza miejsca czerpania wody przez niegdysiejszych mieszkańców Poznania. Początkowo studnie były tylko ozdobione drewnianymi rzeźbami, jednak później zastąpiono je figurami Marsa, Jowisza, Neptuna, Apollina i Prozerpiny. Najprawdopodobniej pierwsza rzeźba, która stanęła przed ratuszem, przedstawiała koziołki, jednak to tylko domysły.
 
Dobór figur bogów greckich nie był przypadkowy. Symbolizują oni aspekty: niebo, sztuki piękne, rolnictwo i morze. Umieszczenie ich na cokołach miało zaś nawiązywać do sarmackiego pochodzenia Polaków.
 
Najstarsza wśród wszystkich fontann, fontanna Prozerpiny kryje w sobie bardzo ciekawą tajemnicę. Miała ona zostać zbudowana jako efekt zdrady małżeńskiej. Oskarżany o schadzki mąż miał w ramach kary ufundować dekoracje miejskiej studni. Możemy się tylko domyślać, że zrobił to z ochotą. Nieszczęśnikowi groziła bowiem dużo bardziej surowa kara, kara śmierci. Nawiązując do tego wydarzenia, postawiono tam pomnik Prozepiny, która jak wiadomo, została porwana przez Plutona.