Zamek Cesarski – poznańskie centrum kultury

Zamek Cesarski jest jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania. Gmach ten ma nie tylko ciekawą historię, ale pełni również funkcję użytkową. Na jego terenie odbywają się liczne wystawy, warsztaty, a także pokazy kinowe. Odwiedzając Poznań, nie sposób nie zapoznać się z historią tego magicznego miejsca.
 
Krótka historia zamku
Zamek Cesarski był siedzibą ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Zaprojektowany w średniowiecznym stylu przez Franza Heinricha Schwetena, powstawał w latach 1905-1910. Cesarz nie pocieszył się zbyt długo nową rezydencją, bo już w 1919 roku przeszła ona w posiadanie II RP i stały się siedzibą prezydenta oraz były wykorzystywane przez Uniwersytet.
 
W czasach hitlerowskich podjęto próbę przebudowy zamku, tak aby mógł on służyć za osobistą rezydencję samego Hitlera. Prac nie ukończono, ponieważ zamek przejęła Armia Związku Radzieckiego.
 
Od tego czasu budynek mieścił biura, a także był miejscem obcowania z kulturą. Ostatecznym etapem tej przemiany było utworzenie Centrum Kultury Zamek w 1996 roku. W ramach renowacji powstała nowoczesna Sala Wystaw oraz Kino Pałacowe, wyremontowano sale i dziedziniec. Oczyszczono również całość budynku, który od tej pory prezentuje się doskonale.
 

Kultura w CK Zamek

Zamek Cesarski jest nie tylko miejscem, które można zwiedzić. W jego murach dzieją się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta. Działa tu Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. W zamku możemy spędzić czas na wiele różnych sposobów. Odbywają się tu festiwale filmowe, wystawy, koncerty, warsztaty i wiele innych.

Do jednych z największych wydarzeń należy z pewnością ETHNO PORT Poznań, promujący wielokulturowość i zachwycający mnogością brzmień. Możemy też wybrać się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, gdzie nie zabraknie wybitnych polskich dzieł. Jest to tak, że miejsce obchodów Imienin Ulicy Święty Marcin, gdzie co roku odbywają się koncerty, a także można zakosztować tradycyjnych Marcińskich rogali.
 
 To tylko kilka z atrakcji przepięknego poznańskiego zamku. Pełen program znajdziesz na oficjalnej stronie https://ckzamek.pl.