Nowa wizytówka miasta

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło współpracę z miastem Poznań. W ramach tego postanowili współprowadzić Teatr Muzyczny. Budowa nowej siedziby uzyskała dotację w kwocie 1,5 mln z możliwością zwiększenia kwoty do 150 mln złotych.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego

22 listopada z wizytą do Teatru Muzycznego w Poznaniu przyjechał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem wizyty była rozmowa z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem odnosząca się do budowy nowej siedziby oraz bieżącą działalnością teatru. Dotacja celowa wynosić będzie 150 mln złotych.

Budynek teatru stanowi ważny ośrodek kulturalny, jednak nie spełnia oczekiwań zarówno publiczności, jak i artystów. Wynika to z faktu, że budynek nie był budowany jako teatr. W 1939 roku był to „Dom Żołnierza” organizujący rozrywkę dla żołnierzy. Obecnie w Teatrze Narodowym panuje wilgoć, powodująca powstawanie grzybu na ścianach. W budynku znajduje się także kilka elementów tj. hak, na którym niegdyś wieszano ludzi, które utrudniają pracę i odstraszają artystów.

Nowy budynek teatru stanie przy zbiegu ulic Świętego Marcina oraz Skośnej, niedaleko dworca PKP i PKS. Umiejscowieni nie jest przypadkowe. Bliskość torów ma stanowić wizytówkę miasta. Przypuszcza się, że nowy teatr ma przyciągać co roku 300 tysięcy widzów. Rozpoczęcie pierwszych prac planowane jest na koniec przyszłego roku.