Nowatorska operacja serca przeprowadzona przez lekarzy z Poznania: pierwsza tego typu w Wielkopolsce i czwarta w Polsce

W mieście Poznań, lekarze przeprowadzili niezwykłe osiągnięcie medyczne, wszczepiając pacjentowi najbardziej zaawansowaną zastawkę serca na świecie. Jest to pierwszy taki przypadek w regionie Wielkopolski i zaledwie czwarty podobny zabieg przeprowadzony w całym kraju. Specjaliści już planują kolejne operacje wykorzystujące tę innowacyjną technologię.

Historia pacjenta, pana Tomasza, rozpoczęła się od rutynowej wizyty lekarskiej przed podróżą do Jemenu. Gdyby nie ta konsultacja, prawdopodobnie nigdy by się nie dowiedział o swoich problemach z sercem. Pomimo pogarszającej się kondycji fizycznej, pan Tomasz przypisywał swoje dolegliwości starzeniu się.

Przy braku jakichkolwiek widocznych objawów takich jak zawroty głowy czy osłabienie, pan Tomasz pozostawał nieświadomy istniejących problemów ze zdrowiem. Jak sam przyznaje – „kładłem to na karb wieku, bo nie jestem coraz młodszy i ta kondycja też jest coraz mniejsza”.

Zespół składający się z 10 specjalistów, w tym kardiologów i kardiochirurgów, pod przewodnictwem dr Pawła Bugajskiego, przeprowadził trzygodzinną operację z precyzją porównywalną do szwajcarskich standardów. W trakcie procedury wszczepiono pacjentowi najnowocześniejszą bioprotezę zastawki mitralnej.

Kardiochirurg i ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, dr hab. Paweł Bugajski opisuje swoje wrażenia – „To była zastawka, którą miałem pierwszy raz w rękach. Ona jest inna w obsłudze w momencie implantacji i to wszystko okazało się proste. Wspaniale wpasowała się w serce pacjenta”.