Nowe możliwości zamieszkania w Poznaniu dzięki Poznańskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego

Nie musisz być oficjalnie zarejestrowanym rezydentem Poznania, aby skorzystać z oferty nowych mieszkań oferowanych przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS). Urzędnicy czekają na zgłoszenia od osób zainteresowanych przeprowadzką do nowo budowanych bloków mieszkalnych na Strzeszynie. Do końca maja jest możliwość złożenia wniosków. W tych nowoczesnych blokach znajdzie miejsce ponad 350 rodzin.

Mimo iż wnioski złożyło już około 600 osób, to nie kolejność zgłoszeń jest decydująca. Nie ma również pewności co do spełnienia wszelkich kryteriów przez wszystkie złożone wnioski. Jak podkreśla prezes PTBS Andrzej Konieczny, decydować o przyznaniu mieszkań będą głównie dwa czynniki.

Pierwszym jest próg dochodowy, definiujący minimalne i maksymalne dochody. Według prezesa Koniecznego, progi te nie są niskie, co oznacza, że wiele osób powinno spełniać ten wymóg. Drugim kluczowym kryterium jest brak prawnej podstawy do posiadania innego lokalu mieszkalnego na terenie Poznania – mówi Andrzej Konieczny.

Przedstawiciele PTBS podkreślają, że czynsz dla tych nieruchomości jest znacznie niższy w porównaniu do wynajmu mieszkań od prywatnych właścicieli. Miesięczny czynsz będzie wynosił około 20 złotych, a większość najemców może liczyć na rządowe dopłaty do czynszu, które mogą wynosić nawet 10 złotych za metr kwadratowy.

Osoby zainteresowane nowymi mieszkaniami muszą jednak pamiętać o konieczności wpłacenia partycypacji. Kosztuje ona około 1600 złotych za metr kwadratowy i jest zwracana w przypadku wyprowadzki z bloków. Bloki na Strzeszynie będą wyposażone w podziemne hale garażowe i komórki lokatorskie. Przewiduje się, że budynki zostaną oddane do użytku pod koniec przyszłego roku.