Nowy mieszkaniec Starego Zoo w Poznaniu: Rakastan, 12-letni waran z Komodo

W najbliższą niedzielę, miłośnicy zwierząt będą mieli okazję spotkać nowego mieszkańca Starego Zoo w Poznaniu. Chodzi o szczególnego gościa o imieniu Rakastan. Jest to 12-letni waran z Komodo, który dotarł do Poznania z Pragi niecałe dwa tygodnie temu.

Z informacji przekazanych przez poznański ogród zoologiczny na platformach społecznościowych wynika, że Rakastan ma ciekawą historię. Urodził się on w Los Angeles. Następnie, jeszcze jako młody osobnik, zamieszkał w Lipsku. Kolejnym etapem podróży było przeniesienie go do czeskiej Pragi, skąd ostatecznie trafił do Poznania, stolicy Wielkopolski.

Zwierzę, które obecnie możemy podziwiać w Starym Zoo w Poznaniu, należy do gatunku największych jaszczurek na naszej planecie – waranów z Komodo. Te niezwykłe stworzenia można spotkać na wolności jedynie na trzech indonezyjskich wyspach: Komodo, Rinca i Flores. Ich populacja jest jednak niewielka i wynosi nieco ponad 1,3 tysiąca osobników.

Waran z Komodo to imponujące zwierzę, które może dorosnąć nawet do 3 metrów długości, przy czym połowa tej długości przypada na ogon. Najcięższe osobniki mogą ważyć ponad 150 kg. Rakastan, nowy mieszkaniec Starego Zoo w Poznaniu, waży blisko 100 kg.