Nowy odcinek trasy S11: Oborniki – Poznań planowany na 2028 rok

Planowana inwestycja drogowa w Polsce, obejmująca zbudowanie nowego odcinka trasy szybkiego ruchu S11 pomiędzy miastami Oborniki a Poznań, ma zakończyć się w roku 2028. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest odpowiedzialna za ogłoszenie przetargu na realizację tego projektu. Przewiduje się, że cała trasa S11, która będzie przebiegać od Kołobrzegu przez Piłę, Poznań i Kępno aż do Aglomeracji Śląskiej, zostanie ukończona do roku 2030. Po zakończeniu prac nad wszystkimi etapami, całkowita długość trasy wyniesie ponad 580 km.

Aktualnie, kierowcy mogą korzystać z blisko 200 km gotowej już trasy szybkiego ruchu, która obejmuje wspólne fragmenty tras S6 i S11.

Dla pozostałych odcinków trasy S11, proces realizacji inwestycji jest w różnym stadium – niektóre segmenty są już w budowie, podczas gdy inne są jeszcze na etapie prac przygotowawczych.

Po ukończeniu całej trasy S11, podróż samochodem osobowym z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie, gdzie trasa krzyżuje się z autostradą A1, będzie trwała nieco ponad 5 godzin.

Ostatnio ogłoszony przetarg dotyczy zaprojektowania i realizacji budowy ponad 22-kilometrowego odcinka trasy S11 pomiędzy Obornikami a Poznaniem, który obejmie również obwodnicę miasta Oborniki. Prace mają rozpocząć się w roku 2024 i zakończyć, zgodnie z planem, w 2028 roku.