Nowy rok przynosi zmiany dla poznańskich kierowców: koniec z płaceniem kartą PEKA za parkowanie

Rok 2022 to czas zmian dla poznańskich kierowców. Od teraz, w strefie parkowania nie będzie już możliwości zapłaty za miejsce postojowe przy użyciu karty PEKA. Decyzja o wycofaniu metody płatności podjęta została przez Zarząd Dróg Miejskich. Jak podaję urząd, niewielka liczba osób korzystała z tej opcji.

Karta PEKA, wprowadzona do użytku ponad dekadę temu, miała na celu usprawnienie wielu codziennych czynności mieszkańców. Oferowała możliwość płatności za przejazdy komunikacją miejską, ale również służyła jako bilet parkingowy czy karta biblioteczna. Czasy uległy jednak zmianie i rynek oferuje obecnie nowe rozwiązania.

Aktualnie, większość kierowców korzysta z aplikacji mobilnych do opłacania postojów. W planach Zarządu Dróg Miejskich jest również modernizacja 200 starych parkomatów w ciągu tego roku. W 160 z nich nie będzie można już zapłacić gotówką – jedynymi metodami płatności będą karta lub Blik. Jak informuje rzecznik ZDM Agata Kaniewska, to nie są jedyne zmiany.

Zmieni się również system parkowania – kierowcy będą musieli podawać numery rejestracyjne swoich pojazdów podczas korzystania z miejsca postojowego. Ułatwi to funkcjonowanie ekontroli, czyli pojazdu patrolującego miejsca parkingowe i kontrolującego numery rejestracyjne samochodów.

Wprowadzenie obowiązku wpisywania numerów rejestracyjnych w parkomatach dotyczy już dzielnic Wilda i Łazarz. W tym roku ta sama zasada zostanie wprowadzona na Starym Mieście oraz w rejonie Politechniki Poznańskiej.

Dodatkowo, przypominamy kierowcom, że 1 stycznia nie obowiązuje opłata za parkowanie – to święto, a w świąteczne dni postój w Poznaniu jest darmowy.