Oddział IPN w Poznaniu odnowił miejsca spoczynku powstańców z Powstania Styczniowego

Wojciech Chałupka, kierownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w poznańskim Instytucie Pamięci Narodowej, podzielił się informacjami na antenie Radia Poznań podczas audycji „Wielkopolskie Popołudnie”. Opowiedział o niedawno zakończonym projekcie renowacji grobów powstańców styczniowych, położonych na terenie Cytadeli w Poznaniu.

Inicjatywa odnowienia tych historycznych miejsc pochówku została doskonale zrealizowana przez IPN. W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 34 groby bohaterów tego historycznego zrywu, które są zlokalizowane na zboczach Cytadeli w Poznaniu, zostały gruntownie odrestaurowane. Przypomnijmy, że są to miejsca spoczynku weteranów Powstania Styczniowego, którzy po jego upadku osiedlili się na ziemi poznańskiej. Chociaż samo powstanie nie miało miejsca na terenach ówczesnego zaboru pruskiego, wielu jego uczestników znalazło tu schronienie.

Kierownik Chałupka w swojej rozmowie radiowej serdecznie zapraszał wszystkich do odwiedzenia odnowionych grobów powstańców. Po przeprowadzonej renowacji, stanowią one teraz wyraźne i dobrze widoczne miejsca na mapie Cytadeli. Najłatwiej trafić do nich kierując się w stronę ulicy Armii Poznań.