Planowana przebudowa dworca w Poznaniu: Czy konieczna jest rozbiórka budynku?

Z nieoficjalnych kanałów informacji dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad strategią modyfikacji układu torowego na dworcu w Poznaniu. Kluczowy element tej koncepcji zakłada destrukcję obiektu, który do tej pory pełnił funkcję dworca. Celem tych działań jest przede wszystkim poprawa efektywności ruchu kolejowego.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia na temat możliwej rozbiórki obecnie defunkcyjnego budynku dworca głównego w Poznaniu. Informacje te zostały potwierdzone przez rzecznika prasowego PKP S.A., Michała Stilgera, który podał PAP do wiadomości, że spółka rozważa wniosek złożony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dotyczy on przekształcenia terenów kolejowych (działek) w kontekście planowanej renowacji układu torowego na stacji Poznań Główny.

7 sierpnia, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Karol Jakubowski, udzielił wyjaśnień na ten temat dla PAP. Poinformował, że spółka pracuje nad projektem rekonstrukcji układu torów, który ma na celu ulepszenie jakości przejazdów zarówno długodystansowych, jak i regionalnych, w obrębie Poznańskiego Węzła Kolejowego. Projekt ten uwzględnia plany rozwoju oferty przewozowej aż do 2050 roku.