Planowane przejęcie zarządu autostrad A4 i A2 przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad

Rafał Jaśkowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, potwierdził informację o planowanym zakończeniu koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów, te dwie kluczowe drogi szybkiego ruchu zostaną przekazane pod opiekę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Zgodnie z deklaracją resortu infrastruktury, nie przewiduje się pobierania opłat za korzystanie z tych odcinków od kierowców samochodów osobowych i motocyklistów.

Okres obowiązywania koncesji na zarządzanie fragmentem autostrady A4 łączącym Katowice z Krakowem upływa w marcu 2027 roku. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że nie planuje zawarcia nowej umowy koncesyjnej na ten odcinek. Dodatkowo, wskazało, że przejazd pojazdów osobowych i motocykli tym odcinkiem będzie bezpłatny po wygaśnięciu obecnej umowy – podkreślił Rafał Jaśkowski.

Jak dodał rzecznik, obecne umowy koncesyjne dotyczące autostrady A2 na odcinku od Świecka przez Nowy Tomyśl do Konina wygasają dopiero w 2037 roku. Po zakończeniu obecnej umowy, nie planuje się zawierania kolejnych koncesji, a przejazd pojazdów osobowych i motocykli tymi odcinkami będzie bezpłatny. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów zostaną przekazane pod zarząd GDDKiA – skompletował informacje rzecznik.