Polska podsumowuje zgłoszenia kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów

W całym kraju zakończył się proces zgłaszania kandydatów na różne stanowiska samorządowe, w tym prezydentów, burmistrzów i wójtów. O godzinie 16 w dniu dzisiejszym upłynął ostateczny termin na zgłoszenia.

Jacek Jaśkowiak, reprezentujący Koalicję Obywatelską, wystartuje po raz trzeci w wyborach do fotela prezydenta Poznania. Liczni rywale pragną pokonać obecnego prezydenta. Zbigniew Czerwiński, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości i członek Komitetu Zjednoczona Prawica-Poznań jest jednym z nich. Kolejnymi kandydatami są Łukasz Garczewski z partii Lewica Razem i Komitetu Społeczny Poznań, Przemysław Plewiński z Polski 2050 i Trzeciej Drogi oraz Beata Urbańska, należąca do Komitetu Lewicy i partii Nowa Lewica.

Planowany kandydat Komitetu „Konfederacja Propolska” ostatecznie nie startuje w wyborach, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Komitet miał możliwość zgłoszenia swojego kandydata na prezydenta miasta, ponieważ zarejestrował listy do rady miasta w ponad połowie okręgów, co jest niezbędne do zgłoszenia kandydata na to stanowisko.

Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Poprzednie wybory w roku 2018 przyniosły Jaśkowiakowi zwycięstwo w pierwszej turze z wynikiem 56 procent głosów. Wówczas o urząd prezydenta Poznania ubiegało się siedmiu kandydatów.