Poznaniacy – czekają dotacje

Uwaga poznaniacy – cały czas można się starać o dofinansowanie na likwidację pieca węglowego i termomodernizację budynku w ramach projektu Czyste Powietrze. Niedługo właściciele przestarzałych systemów grzewczych będą podlegać karze, dlatego warto się pospieszyć i już teraz zaplanować inwestycję.

Dofinansowanie na nowe źródła ciepła

Miasto Poznań do rządowego programu Czyste Powietrze przystąpiło w lutym 2021 roku. Dzięki temu projektowi, mieszkańcy Poznania mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. a następnie zastąpienie ich nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Koszty dotacji obejmują również przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Kto może skorzystać z projektu?

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub też lokali mieszkalnych wydzielonych w takich budynkach (tutaj warunkiem jest wyodrębniona księga wieczysta). Sam projekt jest podzielony na dwie grupy: z podstawowego dofinansowania (określonym na poziomie 30-50 procent) mogą skorzystać osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. W przypadku zwiększonego poziomu dofinansowania (od 50 do 75 procent), głównym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego, który uwzględnia przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego. W gospodarstwie wieloosobowym nie może on przekroczyć 1564 zł na osobę, za to w gospodarstwie jednoosobowym – 2 189 zł. Kwota dotacji może wynieść nawet 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i aż 37 000 zł dla zwiększonego poziomu.

Gdzie i do kiedy należy składać wnioski?

Wypełnione wnioski należy składać za pośrednictwem aplikacji internetowej lub serwisu gov.pl. Informacje o zasadach programu można uzyskać w Urzędzie Miasta Poznania (a dokładniej w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska, przy ul. Gronowej 22a). Wszystkie informacje o programie „Czyste Powietrze” można uzyskać także pod dedykowanym numerem telefonu Urzędu Miasta Poznania: 618 784 062.