Poznańska komunikacja miejska planuje rozszerzenie floty o 14 ekologicznych autobusów

Plany poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) zakładają poszerzenie swojej floty o co najmniej 14 nowych pojazdów zasilanych energią elektryczną i wodorem. Przewoźnik zamierza nabyć te autobusy poprzez przetargi, które właśnie zostały ogłoszone. Wśród nich znajdują się 9 autobusów elektrycznych o długości 18 metrów i 5 mniejszych, 12-metrowym autobusów napędzanych wodorem. Oczekuje się, że będą one dostępne dla mieszkańców Poznania od drugiej połowy 2025 roku.

Dalsze kroki MPK Poznań w kierunku ekologicznej komunikacji obejmują przetargi na dostawę nowych pojazdów. Przewidziane jest nabycie 9 autobusów przegubowych z silnikiem elektrycznym, każdy o długości 18 metrów. Istnieje również możliwość rozszerzenia tego zamówienia o dodatkowe 8 takich jednostek. Druga część przetargu dotyczy zakupu 5 autobusów o długości 12 metrów, które są napędzane wodorem. Tej oferty także można rozszerzyć, tym razem o 4 dodatkowe autobusy o tej samej specyfikacji.

Wszystkie nowo zakupione autobusy mają być wyposażone w sposób identyczny do obecnych pojazdów zasobów przewoźnika. Planowane jest, że będą to pojazdy niskopodłogowe, wyposażone w rampy dla osób o ograniczonej mobilności. Dodatkowo, wszystkie jednostki zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej, co na pewno wpłynie na komfort podróży mieszkańców.