Poznański szpital wzbogacił się o nowy sprzęt

Wielka chwila dla Poznańskiego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera! Jako jeden z czterech ośrodków, które zajmują się leczeniem dzieci w Polsce, otrzymał specjalistyczne urządzenie, które pozwala chirurgom jeszcze dokładniej wykonywać zabiegi u najmłodszych pacjentów kliniki. Jak działa? Za pomocą zielonego światła tworzy tak zwaną „mapę” narządów pacjenta.

Specjalistyczny aparat już w Poznaniu

Urządzenie fachowo nazywane aparatem do śródoperacyjnego obrazowania fluorescencyjnego z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej, trafił do Katedry i Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu dzięki ogromnemu wsparciu Jurka Owsiaka i fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobne sprzęty trafiły do klinik w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.

Pierwsze zabiegi już za nami

Chociaż sprzęt jest w Centrum od niespełna miesiąca, pierwsze zabiegi z jego udziałem zostały już wykonane. Jeden z nich polegał na usunięciu guza jajnika. Co ważne w przypadkach tego typu, dzięki nowemu aparatowi dokładnie było widać unaczynienie narządu, co wpłynęło na jeszcze dokładniejszy zabieg. Urządzenie do śródoperacyjnego obrazowania fluorescencyjnego z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej jest stosowane w chirurgii małoinwazyjnej, czyli takiej, która nie wymaga otwarcia powłok brzusznych. Dotychczas w naszym kraju, tego typu leczenie było stosowane tylko w przypadku pacjentów dorosłych.

Magiczne światło

Aparat powoduje, że oprócz oświetlenia przestrzeni, która jest operowana, w odpowiednich odcieniach widoczne są różne struktury jamy brzusznej. Co istotne w przypadku leczenia tego typu schorzeń, znalezienie niedużego guza przy tradycyjnej laparoskopii bywa problemem, a teraz ten sam guz wyraźnie świeci na zielono. Skąd bierze się to światło? Pacjentowi zostaje podana dożylnie specjalna zieleń, która pod wpływem czasu pokazuje na obrazie wszystkie zmiany, których często nie da się dostrzec.