Projekt Fest Fyrtel zaprasza na spacer!

Co powiecie na sobotnie, darmowe spacery po poznańskich dzielnicach śródmiejskich? Na tego typu weekendową aktywność zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa! Do odkrycia będą najciekawsze, nie zawsze te do końca poznane, miejsca, postacie i historie, które odcisnęły znak na mapie Jeżyc, Łazarza oraz Wildy.

Czym jest Projekt Fest Fyrtel?

Głównym celem Projektu Fest Fyrtel jest poznanie charakteru poznańskich osiedli znajdujących się w Śródmieściu, a także tego, co jest w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Projekt rozpoczyna się od trzech dzielnic: Jeżyce, Łazarz i Wilda. Podczas spacerów będzie można m.in. posłuchać opowieści mieszkańców. Wspomniane Fyrtle posiadają charakterystyczne dla siebie miejsca i osobliwości, jednak wiele je łączy.

Poznaj Łazarz 

Łazarz charakteryzuje się żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Wystawne, bogate kamienice i odważne rozwiązania architektoniczne tworzą wyjątkowy, lekko nostalgiczny klimat. Punktem kulminacyjnym tej dzielnicy są Międzynarodowe Targi Poznańskie, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że pierwsze targi w tej okolicy odbyły się blisko 100 lat temu. Spacer po Łazarzu odbędzie się już 11 września, o godz. 16:00. Zbiórka uczestników ustanowiona jest przed bramą nr 9 MTP, przy ulicy Głogowskiej 14.

Spacer po Wildzie i Jeżycach

Która dzielnica posiada najbardziej reprezentacyjny z rynków śródmiejskich? Oczywiście, że Wilda. Do dziś możemy tam podziwiać gmachy użyteczności publicznej i misternie zdobione kamienice. Handlowym centrum dzielnicy już na przełomie XIX i XX wieku stał się Rynek Wildecki, na którym spotykali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Spacer po tych rejonach zaplanowano na 18 września, o godz. 16:00. Miejsce zbiórki? Budynek dawnego szpitala św. Łazarza (róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy). Jeżyce za to zmieniały się dość rewolucyjnie. Przypomnijmy, że to właśnie tam, w czerwcu 1956 roku, rozegrały się walki poznańskich robotników z reżimem komunistycznym.  To również na Jeżycach powstał pierwszy dworzec kolejowy w Poznaniu, a także słynny ogród zoologiczny czy zajezdnia tramwajowa. Wszystkich zainteresowanych spacerem po Jeżycach zapraszamy 26 września o 16:00, na dziedziniec przy Bałtyku (od strony ul. Zwierzynieckiej).