Poznańskie Jeżyce zbuntowały się na głośne dzwony. Proboszcz musi je ściszyć!

Na dzwony z Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach skarżono się już w 2018 roku. Wtedy to spływały pierwsze pisma dotyczące zbyt dużego natężenia hałasu, jaki wydają kościelne dzwony. Jednak dopiero w 2023 roku Urząd Miasta zlecił kontrolę. I proboszcz musi zmniejszyć emisję hałasu.

Jeżyce to osiedle przede wszystkim z zabudową wielorodzinną i wielomieszkaniową. Zgodnie z obowiązującym prawem, dopuszczalny poziom hałasu w takich rejonach to 55 decybeli dla mieszkańców i 50 decybeli w rejonach, gdzie znajdują się dzieci. Podczas pomiarów, zleconych przez Wydział Klimatu i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań, wyszło, że normy są przekroczone o 3 decybele.

Mieszkańcy skarżą się nie tylko na głośność, ale i częstotliwość włączanych dźwięków. Nie chodzi o święta a o dni powszednie, gdzie dzwony potrafią bić nie tylko od wczesnych godzin porannych, ale i wieczorami.

Proboszcz Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach w żaden sposób nie odniósł się publicznie do nałożonego przymusu.