Proces modernizacji tramwajów Moderus Gamma w Poznaniu

W kontekście przeprowadzanej modernizacji tramwajów, pojawiły się pewne trudności, które swoje początki miały w ubiegłym roku. Problemy te dotyczyły jednego określonego modelu, Moderus Gamma, który po remoncie trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju zaczął przejawiać symptomy nadmiernego drżenia podczas poruszania się, zjawisko to zostało określone mianem „wężykowania”.

Jednak po upływie roku od wystąpienia tych problemów, producent Moderusa Gamma, firma Modertrans, znalazła rozwiązanie. Jej prezes, Jarosław Bakinowski, poinformował Radio Poznań, że kwestia ta została rozwiązana poprzez wprowadzenie prostych zmian w konstrukcji pojazdów. W szczególności dotyczyło to dostosowania profilu kół i sposobu prowadzenia zestawu kołowego w celu eliminacji omawianego zjawiska. Choć proces badawczy wymagał dużo czasu, sam proces wdrożenia nowego rozwiązania przebiegł szybko i sprawnie.

Modernizacja tramwajów jest realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu (MPK) i odbywa się w ramach gwarancji na te pojazdy. Łącznie, trwają prace nad poprawą jakości jazdy 50 tramwajów. Po przeprowadzeniu wymaganych modyfikacji, pojazdy te będą mogły swobodnie poruszać się trasą Pestki.

Niedawno MPK podjęło decyzję o zakupie kolejnej partii tramwajów Moderus Gamma. Do floty przedsiębiorstwa dołączy w sumie 30 nowych, odpowiednio zmodernizowanych pojazdów. Jak zapewnił prezes Modertransu, pierwsze z zamówionych tramwajów zostaną dostarczone już w przyszłym roku.