Przygotowania do zimy na drogach Wielkopolski

W dniu dzisiejszym, Wielkopolska skąpana była w niskich temperaturach, które obniżyły się poniżej punktu zamarzania. Ranny poranek przyniósł konieczność skrobania lodu z szyb samochodowych dla wielu kierowców. Choć opady śniegu nie wystąpiły do tej pory, pracownicy sektora dróg utrzymują, że są przygotowani na taką ewentualność.

Alina Cieślak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, podkreśla, że przygotowania do sezonu zimowego są rozpoczynane każdego roku już od połowy października. Na terenie całego województwa, sprzęt do odśnieżania jest w pełnej gotowości, a magazyny są przepełnione solą drogową. Jak mówi Cieślak, przewidywane zużycie soli drogowej na ten sezon wyniesie około 32 tysiące ton.

Zadaniem GDDKiA w regionie Wielkopolski jest utrzymanie dróg krajowych, tras ekspresowych oraz odcinka autostrady A2 prowadzącej z Konina do Łodzi. Łącznie obszar ten pokrywa trasy o długości jednego i pół tysiąca kilometrów. Na potrzeby akcji zimowego utrzymania, przygotowano flotę składającą się z 319 pojazdów, w tym 190 solarek i 38 pługów.

GDDKiA posiada trzy standardy odśnieżania dróg. W poprzednim roku, na przeprowadzenie akcji „zima”, GDDKiA w naszym regionie zarezerwowała fundusze w wysokości 37 milionów złotych.