Przystanek Sielska już od piątku!

Prace remontowe przy ulicy Głogowskiej dobiegają wreszcie końca! Rozpoczęte 31 lipca prace obejmowały wykonanie peronu i jego 45 metrową krawędź, a także jezdnię na długości przystanku oraz rampy (wjazdową oraz wyjazdową). Koniec prac oznacza, że już od 3 września poznaniacy będą mogli skorzystać z nowego przystanku wiedeńskiego Sielska.

Prace remontowe przy ul. Głogowskiej

Obecnie trwają ostatnie prace remontowe, a już od najbliższego piątku, 3 września, zostanie uruchomiony nowy przystanek wiedeński Sielska. Nowy przystanek wymusza zmiany w układzie komunikacyjnym: na ul. Głogowskiej (od skrzyżowania z ul. Palacza i ul. Krauthofera do skrzyżowania z ul. Sielską) zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, na której wydzielone zostanie torowisko tramwajowe. Co to oznacza dla kierowców? Trzeba się nastawić na jeden pas ruchu dla każdego kierunku oraz swobodny przejazd tramwajów, które nie będą blokowane przez nadjeżdżające samochody.

Czym jest przystanek wiedeński?

Przystanki wiedeńskie to rozwiązanie w którym pasażerowie wsiadają do tramwajów bezpośrednio z jezdni. Ich nazwa pochodzi z Wiednia – właśnie tam zastosowano je po raz pierwszy. Jak działają? Fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika. Ta funkcjonalność jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, a także opiekunów z małymi dziećmi.

Kolejne prace remontowe na poznańskiej mapie

Kolejnym miejscem w którym rozpoczną się prace remontowe jest ulica Dąbrowskiego przy Rynku Jeżyckim. Już 18 września rozpoczną się działania związane z budową dwóch przystanków wiedeńskich, wszystko po to, aby pasażerowie zyskali wygodne miejsce z których wsiadanie i wysiadanie z tramwajów będzie zacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Przystanki Sielska i Rynek Jeżycki to nie jedyne miejsca w Poznaniu, w których zastosowano przystanki wiedeńskie. Podobne rozwiązania funkcjonują np. na ul. Strzeleckiej (przystanek Łąkowa i Plac Wiosny Ludów) czy na ul. Św. Marcin (przystanek Ratajczaka).

Zastosowane rozwiązania nie tylko znacznie poprawią wygodę pasażerów, ale także wpłyną na poprawę ich bezpieczeństwa.