Ryszard Grobelny rezygnuje z aktywności politycznej po latach pełnienia funkcji prezydenta Poznania

Począwszy od roku 1998 aż do 2014 roku, Ryszard Grobelny sprawował urząd prezydenta Poznania, kierując miastem przez nieprzerwane 16 lat. W 2014 roku musiał uznać wyższość Jacka Jaśkowiaka z Platformy Obywatelskiej w wyborach na stanowisko prezydenta miasta. Chociaż nie udało mu się uzyskać piątej kadencji, Grobelny nie opuścił sceny politycznej i objął rolę radnego sejmiku wojewódzkiego, którą pełnił aż do 2018 roku.

W przeszłości, dokładnie sześć lat temu, Grobelny podjął próbę powrotu do lokalnej polityki miejskiej, kandydując na radnego Poznania z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Dobro Miasta, prowadzonego przez Jarosława Pucka – dawnego współpracownika Grobelnego. Mimo bycia liderem listy w okręgu Starego Miasta i zdobycia tam piątego wyniku, nie udało mu się zdobyć mandatu. Przed nim do rady miasta weszli Andrzej Rataj (KO) oraz Sara Szynkowska vel Sęk (PiS), którzy zdobyli więcej głosów. Pomimo przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w całym Poznaniu, KWW Dobro Miasta nie zdołało wprowadzić do rady żadnego swojego przedstawiciela.

Obecnie Ryszard Grobelny wycofuje się z aktywnej działalności politycznej. Jak sam mówi, nie czuje już tej samej determinacji do angażowania się w życie publiczne. – Wszyscy wiedzą, że mnie już do tego nie ciągnie – przyznaje były prezydent Poznania.