Slime DIY – jak zrobić go w domu?

Moda na kolorowe glutki nie przemija od kilku lat. Slime’y zrobiły furorę wśród dzieciaków i są świetnym pomysłem na prezent. Zabawa nimi pozwala rozwijać zdolność integracji sensorycznej, a samodzielne jego wykonanie pobudza dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. W tym artykule opowiemy Wam nieco więcej o tej niezwykłej masie i podpowiemy, jak zrobić ją w domu.

Czym jest slime?

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie spotkaliście się z tą nazwą, to już spieszymy z wyjaśnieniem. Slime to rozciągliwa, lecz nie klejąca się do rąk masa. Może przybierać różne formy i tekstury, w zależności od składników, z jakich jest wykonana oraz ewentualnych dodatków. Slime’a można dowolnie rozciągać, przelewać między palcami, tworzyć z niego bańki czy ugniatać. Jest to szalenie satysfakcjonujące zajęcie, które pomaga się wyciszyć, skoncentrować oraz ćwiczyć zdolności manualne. Taka zabawa może wciągnąć również dorosłych. Jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z glutkami, macie do wyboru dwie opcje – kupić gotowego slime’a lub spróbować wykonać go samodzielnie.

Czego potrzebujecie do zrobienia slime’a w domu?

Stworzenie własnego slime’a jest dziecinnie proste. Do jego wykonania wystarczy zaledwie kilka składników. Warto jednak mieć na uwadze, że warto korzystać z przepisów, które uwzględniają jedynie wykorzystanie specjalnie przeznaczonych do tego celu półproduktów. Chociaż niektórzy do wykonania glutka używają płynów do soczewek, pianek do golenia czy boraksu, to nie jest to najlepsze rozwiązane. Efekt może nie być zadowalający, a zawarte w tych preparatach substancje mogą podrażnić delikatną, dziecięcą skórę. Dlatego znacznie najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie specjalnie przeznaczonych do tego celu składników.

Do wykonania domowego slime’a potrzebne Wam będą:

  • Klej PVA przezroczysty, kolorowy lub z brokatem. Świetnie sprawdza się też w pracach plastycznych.
  • Aktywator, który jest niezbędny, aby zmienić klej w glutkową masę.
  • Dodatki, takie jak barwniki czy brokaty, jeśli wybraliście przezroczysty klej. Przydadzą się też kuleczki styropianu, kolorowe pianki, koraliki, kamyczki, a nawet aromat, który sprawi, że Wasz slime będzie także pięknie pachniał.

Zaopatrzcie się również w naczynie oraz szpatułkę do wymieszania całości. Pamiętajcie też o szczelnie zamykanym pudełeczku. Dzięki niemu Wasz slime nie będzie wysychał i nie straci zbyt szybko swoich właściwości.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z robieniem glutków, możecie także zdecydować się na gotowy zestaw świetnie skomponowanych półproduktów. Znajdziecie je na stronie https://tuban.pl/.

Jak wykonać slime’a – krok po kroku

Przygotujcie naczynie i nalej do niego klej PVA. Następnie wsypcie barwnik lub brokat oraz aromat i dokładnie rozmieszajcie całość do uzyskania jednolitej konsystencji. Teraz czas na aktywator. Nalejcie odrobinę do miseczki i mieszaj całość. Masa powinna zacząć odklejać się od ścianek naczynia. Teraz weźcie slime w dłonie i sprawdźcie, czy wciąż jest lepki. Jeśli tak, dodajcie więcej aktywatora i ponownie wymieszajcie całość, aż glutek nie straci swojej lepkości i zmieni się w lejącą masę. Gotowe! Możecie jeszcze urozmaicić swojego slime’a wymienionymi wcześniej dodatkami, by nabrał zupełnie nowych właściwości i tekstury.