Wielki remont Starego Rynku!

Nadszedł czas na wielki remont płyty poznańskiego Starego Rynku. Co czeka restauratorów, poznaniaków oraz turystów odwiedzających nasze miasto? Przede wszystkim brak ogródków gastronomicznych, hałas oraz ograniczony ruch pieszych. Pierwsze prace remontowe mają się rozpocząć już w listopadzie tego roku, a potrwają planowo do jesieni 2023 roku.

Wielokrotnie przekładana inwestycja

Inwestycja powinna rozpocząć się już dawno, niestety przez długi czas nie udało się znaleźć inwestora, który podjąłby się prac remontowych za cenę, którą proponowało miasto. Ostatecznie urzędnicy zgodzili się na ofertę jednej z poznańskich firm, przez co należy przygotować się na kilkanaście miesięcy zaawansowanych prac budowlanych.

Remont Starego Rynku

Szczegółowy harmonogram prac został przedstawiony dla rady osiedla Stare Miasto, podczas ostatniej sesji. Dowiedzieliśmy się, że inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów. Pierwsze prace, rozpoczynające się w listopadzie, będą pracami archeologicznymi. W tym samym czasie rozpocznie się przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał, która zyska nowy kształt. Kolejne etapy przewidują zamykanie poszczególnych uliczek, które przylegają do rynku. Co to oznacza dla samochodów? Wyznaczone zostały specjalne ciągi komunikacyjne, dzięki czemu proces dostaw odbędzie się w sposób niezakłócony.

Problemy poznańskich restauratorów

Przez cały okres trwania modernizacji poznańskiego rynku, restauratorzy będą mogli mieć otwarte lokale. Niestety nie będą mieć możliwości utworzenia ogródków gastronomicznych, tak uwielbianych zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Niestety, spotkanie przedsiębiorców z prezydentem Poznania, nie przyniosło satysfakcjonującego kompromisu lub nowych informacji na temat prowadzenia działalności podczas remontu. Miasto zaproponowało przyznanie zastępczych lokali gastronomicznych, które mają pojawić się Placu Wolności. Oferowane jest jednak siedem miejsc, natomiast restauracji na rynku jest ponad trzydzieści. Prace remontowe będą odbywać się w godzinach 6:00-22:00, chociaż wykonawca wskazywał na możliwość przedłużenia godzin prac ze względów technologicznych.